“Karım, kaza ile öldü hakim bey”

Otomobilini uçuruma sürerek eşinin ölümüne neden olmakla suçlanıyor...

“Karım, kaza ile öldü hakim bey”

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde bir restoranda balık yemeye giderken otomobili uçuruma sürerek tartıştığı eşi, 23 yaşındaki Esra Aşlar'ın ölümüne, kendisinin yaralanmasına neden olduğu öne sürülen 30 yaşındaki Batuhan Aşlar'ın yargılanmasına Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası istenen Batuhan Aşlar, “Hakim bey olayın şokuyla Esra'ya sinirlendiğim için otomobili uçuruma sürdüğümü söyledim. Gerçek bu değil. Kaza sis nedeniyle oldu. Üzgünüm. Suçsuzum” dedi.

Geçen kasım ayında CHP eski İl Başkanı olan babası Eczası Hakan Aşlar'a ait eczanede çalışan Batuhan Aşlar, eşi Esra Aşlar ile Zeytinbağı'nda balık yemye gitmek istedi. Hakan Aşlar, iddiaya göre 120 kilometre hızla giderek direksiyonu uçuruma kırdı. Olayda 1 çocuk annesi Esra Aşlar ölürken, yaralanan Batuhan Aşlar kaldırıldığı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde verdiği ifadede, yolda tartıştığı eşine sinirlenip birlikte ölmek için otomobili uçuruma yuvarladığını söyledi. Psikolojik tedavi gördüğü öne sürülen Batuhan Aşlar, hastanede uzun süren tedavi ardından sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkında Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘Kasten eşini öldürmek' suçundan ‘Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası' istenen Batuhan Aşlar'ın yargılanmasına başlandı. Çıktığı ilk duruşmada suçlamaları kabul etmeyen tutuksuz sanık Aşlar, “Esra ile 5 yıl önce severek evlendim. Evliliğimizden bir oğlumuz dünyaya geldi. Olay günü çocuğumuzu babama bırakıp, balık yemek için Zeytinbağı Beldesi'ne gidiyorduk. Sis nedeniyle bir anda önümü görmeyince otomobil uçuruma yuvarlandı. Esra’nın öldüğü kazada bende yaralandım” dedi.

Batuhan Aşlar, hakimin daha önce tartıştığı eşiyle birlikte ölmek için otomobili uçuruma sürdüğünü söylediğini hatırlatması üzerine, “Kaza sonrası büyük şok yaşadım. O ifadeyi bilinç dışı olarak söylemiş olabilirim. Aksi halde çok sevdiğim karım ile birlikte ölüme gitmem söz konusu değil” diye konuştu.
Tanık olarak dinlenen Esra Aşlar'ın annesi Fatma Değer, daha önce şikayetçi olmadığı damadından jandarmadaki ifadesini öğrenince davacı olduğunu söyledi. Dava, dosyadaki eksik evrakların tamamlanması, tanıkların dinlenmesi için ertelenirken sanığın tutuklanma istemi kabul edilmedi.

Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)