Karıncayı bile incitmeyeceğim!

Karıncayı bile incitmeyeceğim!

30 Nisan 2014, Çarşamba 21:43
A A

Posta gazetesi yazarı Hakan Çelenk, bugün Taksim’de kutlanamayacak olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramının analizini yazdı1977’de Taksim’e ateşedenler başardı

Anayasa Madde 34: “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.”

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın bana verdiği yetkiye dayanarak, 1 Mayıs sabahı İşçi Bayramı’nı kutlamak için Cumhuriyet Caddesi’nden Taksim’e yürüyeceğim.İzin almadım. Gerek yok zaten.

Anayasanın tarif ettiği gibi silahım olmayacak. Saldırmayacağım. Hatta yolda karıncalara basmamaya dikkat edeceğim.

Anayasal haklarımın teminatı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’dur diye düşünmek istedim. Ama dünkü açıklamasıyla yıkıldım.

Vali dün “Taksim olmaz. İstihbari bilgi var. Kamuoyuyla paylaşamam” dedi. Sonunusöylemeyeceksen niye mevzuyu açtınız sayın valim? Anladım. Benden yurttaş olarak beklenen “İstihbarat kutsaldır. Derhal Taksim programımı iptal ettim” demem. Böyle desem "Çok kişilikli adammış" diye takdir eder misiniz? Bence takdir etmeyin.

Vali, “İki Kalaşnikof ele geçti” diye ekliyor.İyi ya... Olası suçluları yakalamışsınız sayın valim. Rahat edelim Taksim’e gidelim. Mantıklı gibi.

Anlayışlı provokatörlerAma vali devam ediyor, “Uzun namlulu silahların oluşturduğu risk var.”Şimdi anladım Taksim Meydanı’nda birileri ateş edecekmiş. Aynı kişiler Yenikapı’da nedense ateş etmeyecekmiş. Anlayışlı provokatör diye buna derim! Hükümetimizin yeni meydanına kıyamayıp provokasyon yapmıyorlar.

Valimizin aslında buna bir yanıtı var: “Biz hakları korumakla birlikte can ve mal güvenliğini de korumak zorundayız. Yenikapı’da güvenliği daha iyi sağlarız.”

1 Mayıs’ı Taksim hak eder1 Mayıs, 1886’da Şikago polisi hakları için gösteri yapan 4 işçiyi öldürünce simgeleşip tüm dünyada bayram oldu

1 Mayıs 1977’de Taksim’de karanlık eller tetiğe basıp 37 kişiyi öldü. Bu yüzden Taksim dünyadaki 1 numaralı 1 Mayıs simgesidir.

1977’de katillerin amacı Taksim’i gösterilere kapatmaktı. Başardılar.Taksim yasağı, ölen 37 kişinin ruhunu şad etmeyip, provokatörün amacına hizmet eder.Biz yürüyelim arkadaşlar.

Suçu kim işliyor?Yazının başındaki metin Madde 34’ün girişiydi. İkinci fıkra şöyle diyor: “Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir.”

Yasak kararı bu fıkraya dayanıyor ama buradaki sakıncaları aslında İstanbul Valiliği yaratıyor. Şöyle ki: Anlamsız yasaklar şiddete eğilimli gruplara bahane vererek milli güvenliği tehlikeye düşürür; vapuru metroyu durdurmak kamu düzenini bozmaktır; yapılan suçu önlemek değil anayasayı ihlal suçudur; biber gazı genel sağlığı tehdit eder; demokrasiyi ağızdan düşürmeyip özgürlükleri engellemek genel alaka aykırıdır; Taksim’deki gösteriyle kimin özgürlüğü çiğnenecektir?NOT: 1 Mayıs 2014 tarihli POSTA Gazetesi’nde çıkan yazının posta.com.tr için genişletilmiş halidir… Hakan Çelenk