'Karınızı dövün' diyen Ugandalı milletvekiline büyük tepki: Gitsin terapi görsün

Uganda'da erkeklerin eşlerini dövmesini söyleyen Milletvekili Onesmus Twinamasiko'ya ülkedeki kadınlar tepki gösterdi

13 Mart 2018, Salı 09:28
A A
Uganda kanalı NTV'ye konuşan Milletvekili Onesmus Twinamasiko, "Erkek olarak karınızı disipline etmelisiniz, yola getirmek için bir şekilde dövmelisiniz" demişti.

BBC'ye konuşan Uganda'daki Ev İçi Şiddeti Önleme Merkezi Diana Kagere, "Twinamasiko tüm kadınlardan özür dilemeli" ifadelerini kullandı ve Twinamasiko'nun terapi görmesi gerektiğini belirtti.
 

DEVLET BAŞKANI: EŞLERİNİ DÖVENLER APTAL VE KORKAKTIR


Twinamasiko, bu açıklamasını Uganda Devlet Başkanı Toweri Museveni'nin Kadınlar Günü'ndeki "Eşlerini döven erkekler aptal ve korkaktır" sözleri üzerine yapmıştı.

Resmi verilere göre 15-49 yaş arası kadınların beşte birinden fazlası ev için veya cinsel şiddete uğruyor.
 

'ÖLDÜRECEK KADAR DAYAĞI ONAYLAMIYORUM' DEMİŞ!


BBC'nin Focus on Africa programına konuşan Twinamasiko, tartışma yaratan sözleri hakkında şunları söyledi:

"Yaralayacak veya öldürecek türden bir dayağı kastetmiyorum. Ama bir tokat atmak yanlış olmaz. Çünkü düzene teşvik eder... Bir keresinde karım beni tokatlamıştı, benim için sorun yoktu çünkü oturup anlaşmazlığımızı çözdük. Bir keresinde de ben onu tokatlamıştım. Çünkü bana yanlış yapmıştı."
 

'İLİŞKİ TERAPİSTİNE GİTSİNLER'


Twinamasiko'nun sözlerini yorumlayan Ev İçi Şiddeti Önleme Merkezi Diana Kagere, Twinamasiko ve eşine ilişki terapisi tavsiye etti: Çoğu erkek gururlarından ötürü yardım almaktan çekiniyor ama onları cesaretlendirmek ve terapiye yönlendirmek istiyoruz.

BBC TÜRKÇE

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;