Karısını bulamazsa ölecek

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Konya'ya yerleşen Suriyeli çiftin kavgası IŞİD'e kadar uzandı

23 Mart 2015, Pazartesi 16:53
A A

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 1,5 yıl önce Konya’daki ağabeyi Hasaneyn Şeyh İbrahim’in yanına karısı Sevsen Elvande (20) ve 4 yaşındaki çocuğuyla birlikte gelen Hüseyin Şeyh İbrahim (32) ile eşinin maddi imkansızlıklar yüzünden sık sık tartıştıkları öğrenildi. Çiftin aralarında yaşanan tartışmanın son olarak kavgaya dönüşmesi üzerine genç kadın evini terk etti. Suriyeli adamın eşinin bulunması için polise başvurması ise, çiftin yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapmalarına takıldı ve başvuru yanıtsız kaldı.

YAŞADIĞI KÖY IŞİD KONTROLÜNDE

9 ay boyunca eşinden herhangi bir haber alamayan Suriyeli Hüseyin Şeyh İbrahim, çareyi ülkesine dönmekte buldu. Eşini arama çalışmalarını Halep’in Munbij köyünde sürdüren Suriyeli genç adam hakkında, burada kayınbiraderi ve aynı zamanda dayısının oğlu tarafından terör örgütü IŞİD’e ‘kız kardeşim kocası tarafından kaçırıldı ve öldürüldü’ şikayetinde bulunuldu. Bunun üzerine bölgedeki hakimiyetini sürdüren IŞİD, Suriyeli adamı rehin aldı ve kayıp olan karısı Sevsen Elvande’nin kısa sürede bulunmaması halinde kısasa kısas yapılacağını ve genç adamı infaz edeceklerini açıkladı.

Kardeşinin katil olmadığını çaresizce anlatmaya çalışan Hasaneyn Şeyh İbrahim, Türkiye’den Suriye’ye oradan da IŞİD’e uzanan süreci şu sözlerle anlattı:

'YA EŞİNİ BULACAKSIN YA DA...'

Haberin devamı için ikinci sayfaya geçiniz

"Ben Konya’ya önceden gelmiştim. Benim yanıma karısıyla beraber geldi. Buraya geldikten bir müddet sonra kendisine iş bulduk. İş bulmamıza rağmen maddi durumlarının kötü olduğundan dolayı karısıyla sorunlar yaşıyordu. Sigaradan dolayı aralarında bir sorun çıkmış. ‘İçeceksin, içmeyeceksin’ derken dövüşmüşler. Dövüşünce aralarında vurma falan olmuş. Bu esnada karısı çok sinirlenmişti ve gece evden çıkıp gitmiş. Kardeşim karısını bir müddet aradıktan sonra bulamayınca karısı Suriye’ye gitmiş olabilir diye ülkesine döndü. Orada da şikayet edilmiş ve IŞİD tutmuş kendisini. Dayısının oğlu olan kayınbiraderi, ‘Bizim kız kardeşimizi Türkiye’ye götürdü, orada öldürdü, geldi. Bize bir haber ulaşmıyor, nerede olduğunu da bilmiyoruz’ diye IŞİD’e şikayet ediyor. Ondan sonra IŞİD de onu tutuyor, ‘ya hanımını bulacaksın ya da biz seni kısas yapacağız’ diyorlar" şeklinde konuştu.

İKİ KEFİL KARŞILIĞINDA KARISINI BULMASI İÇİN SERBEST BIRAKILDI

IŞİD tarafından iki kişinin kefil olma şartı ile kısa süreliğine kardeşinin serbest bırakıldığını ancak bulunduğu köyden çıkmasına izin verilmediğini söyleyen Hasaneyn Şeyh İbrahim, kayıp gelinlerine seslenerek şu çağrıda bulundu:

"Kardeşimiz orada yakalandıktan sonra ağabeyi, dayısı ile beraber devamlı konuşmuş. ‘Dayı sen neden böyle yapıyorsun? Niye şikayet ediyorsunuz? Bu her karı kocanın arasında olan bir şey. Şu ana kadar da biz o kadar araştırdık, karakola bildirdik. Herhangi bir haber alamadık. Niçin böyle yapıyorsun?’ dedikten sonra dayısı IŞİD’e gidip olayları anlatmış.

Söyledikten sonra IŞİD de demiş ki, ’2 kefil getirirsiniz, bu kız ortaya çıkana kadar. Çıktı çıktı, çıkmadı biz buna kısas uygulayacağız ama bu esnada da tabi içeride durmayacak.’ Ondan bir haber alana kadar iki kişinin kefaletinde serbest bırakmışlar. Şimdi o köyden dışarı çıkamıyormuş. Mumbij’deymiş.

Herhangi bir süre vermemişler, en kısa zamanda bir haber getirin bize demişler. ‘Yani o hayatta mı, değil mi? Bunları bize en azından babasına telefonla bildirsin’ diyorlarmış. Hem bacısını, hem de büyük kardeşini kefil göstermişler. Kaçarsan bunları tutuklarız demişler. Kesinlikle gelsin ben her şeyden sorumluyum, ona herhangi bir şey olmayacak. Babası kardeşleri de bir şey yapmaz, ben kefilim."

"HAYATTAYSAN TELEFON ET SENİ KORURUZ"

Hasaneyn Şeyh İbrahim’in eşi Celile El-Azlani de eltisine seslenerek yaşadıkları durumun bir an önce son bulmasını isteğini söyledi. Celile El-Azlani, "Eğer hayattaysan, mümkünse bize bir telefon et. Verilecek telefon numaralarına ya da kardeşinin telefon numarasına telefon et. Bizim kalbimizi rahatlat. Eğer dönersen seni kendi yanımızda koruruz. Sana herhangi bir şey olmayacak. Baban ve kardeşlerin çok kötü durumda. Mümkünse en kısa zamanda verilecek telefon numarasından bir haber ver bize" diye konuştu.

İHA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;