Karlı havada geçen en heyecanlı 10 film

Kar yağışlarının başlamasıyla birlikte sinemaya fon oluşturmuş ‘karlı hava’yı görmezden gelmek zor. Kerem Akça, sizler için bu zorlu hava koşullarında çekilip kalp atışlarınızı hızlandıracak 10 filmi seçti. KEREM AKÇA / kerem.akca@posta.com.tr  

01 Mart 2018, Perşembe 12:45
A A
 1-Fargo (1996)

1-Fargo (1996)

Coenler’in hamile eşinin (Frances McDormand) kaçırılmasını isteyen bir kocaya (William H. Macy) getirdiği ironik yorum çok lezzetlidir. Ama özellikle de ‘karlı bir mevsim’de içine daha da girilebilir. Karların üzerinde iz bırakarak yürümeyi çözmek isteyenler için birebirdir “Fargo”.  

2-Dead of Winter (1987)

2-Dead of Winter (1987)

Karlar altındaki korkutucu bir malikaneye kapatılan aktris Kate McGovern, bir anda kendisini bir rehine mizanseninin malzemesi olarak bulacaktır. Hitchcock’un “Vertigo”suna atıfta bulunan, Arthur Penn imzalı eser, Mary Steenburgen’in iki karakteri birden canlandırmasıyla gerilim kat sayısını arttırır. Soğuk havada ‘çiftgezer’ kavramı daha da irkilticidir.    

3-Kar Küreyici (Snowpiercer) (2013)

3-Kar Küreyici (Snowpiercer) (2013)

İklim değişikliği ile dünyadaki tüm yaşamın bir ‘tren’in içine tıkıldığı melankolik bir bilimkurgu filmi. Joon Bong-Ho’nun yönetmenliğinde bu hareket halindeki aracın kar küreyerek kendini idame ettirmesi esas hedef. Ama Chris Evans, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris’in dahil olduğu bu yaşam mücadelesi heyecan vericidir.  

4-Firar Treni (Runaway Train) (1985)

4-Firar Treni (Runaway Train) (1985)

Hapishaneden kaçış fazlaca filme malzeme olmuştur. Ama hiçbiri buradaki gibi karın olumsuz etkisinden sürükleyici bir macera ve aksiyon damarı çıkarmamıştır. Jon Voight ile Eric Roberts’ın amansız ikilisi halen zihinlerde!  

5-Çığ (Avalanche) (1978)

5-Çığ (Avalanche) (1978)

Corey Allen’ın felaket filmi klasiğinde Rock Hudson, Mia Farrow ve Robert Forster rol alır. Ama yaşam mücadelesiyle oradan buraya koşuşturmacanın yarattığı heyecan tanımsızdır. Halen de bu gerçekçilik tesir edebilir.  

6-Dağcı (Cliffhanger) (1993)

6-Dağcı (Cliffhanger) (1993)

‘Dağ filmleri’ arasında Stallone etkisiyle özel bir yere sahiptir. Ama onun kovalamacalar ve çatışmalarla dolu ‘yaşam macerası’ sürükleyici hale gelen esas özelliktir. Elbette ıssız dağın katkısıyla…  

7-Frozen (2010)

7-Frozen (2010)

Kayak yapmak birçok kişi için tehlikelidir. Ama hiç kimse burada telesiyejin tepesinde kalıp neredeyse donma tehlikesi geçirenlerin yaşadıklarını yaşamamıştır. Shawn Ashmore, Emma Bell ve Kevin Zegers’ın azimleri takdir edilmeli.  

8-Şeref Madalyası (Cross of Iron) (1977)

8-Şeref Madalyası (Cross of Iron) (1977)

2. Dünya Savaşı’nda Rus-Alman çatışmasını anlatan film, karlar altındaki çatışma sahneleriyle meşhurdur. Sam Peckinpah’ın tarafsız savaş filmi, tamamı İngilizce çekilmemesiyle de dersliktir.  

9-Basit Bir Plan (A Simple Plan) (1998)

9-Basit Bir Plan (A Simple Plan) (1998)

Minnesota’nın dondurucu soğuğunda para bulmak da zor zanaat... Sam Raimi’nin yönettiği filmde Billy Bob Thornton, Bill Paxton ve Bridget Fonda’nın üçkağıtçılık oranı belki de soğuğun katkısıyla artmıştır. Bu sayede ‘kara film’ türü önemli bir film kazanmıştır.  

10-Jeremiah Johnson (1972)

10-Jeremiah Johnson (1972)

“Diriliş”in (“The Revenant”, 2015) de fikir babalarından olan, alternatif dağ adamı öyküsü, western-macera kırması yapısıyla ilginçtir. Robert Redford’un kendisinden çıkmasıyla dikkat çekici bir ‘doğa mücadelesi’ne kaymıştır. Karlı sahneleriyle de iliklerimize işler elbette.