Kartal'ın itirazı var

Beşiktaş'ın, Fenerbahçe derbisi ile ilgili öfkesi dinmiyor. Hakem Hüseyin Göçek'e ağır eleştiriler yönelten siyah-beyazlılar maçta kural hataları olduğunu öne sürüp, Futbol Federasyonu'na başvurdu

22 Nisan 2010, Perşembe 05:00
A A

Beşiktaş Kulübü pazar günü Fenerbahçe ile oynadıkları ve 1-0 kaybettikleri Süper Lig maçında kural hataları yapıldığını savunarak, müsabakanın iptali ve Beşiktaş’ın hükmen galip ilan edilmesi talebiyle Futbol Federasyonu’na (TFF) başvurdu.

TFF Yönetim Kurulu ve Merkez Hakem Kurulu’na gönderilen yazıda, maçın 64. dakikasındaki penaltıda, Uluslararası Oyun Kuralları’nda yazılı kurallara aykırı davranılarak kural hatası yapıldığı vurgulanırken, Fenerli Bilica’nın, maçın sonucunu etkileyecek şekilde centilmenliğe ve sportmenlik ruhuna aykırı olarak, sağlıklı şekilde penaltının yapılamaması için penaltı noktasını tasarlayarak, bilerek ve isteyerek bozduğu, penaltı noktasındaki saha çimlerini ayağıyla kaldırdığı, penaltı noktasını kazarak, çukurlaştırılmış, penaltı noktasına dikilecek topun penaltı noktasında zeminin yüzeyinde durmasını engellediği ifade edildi.

CENTİLMENLİĞE AYKIRI


Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’nın ve TFF Futbol Müsabaka Talimatı hükümlerinin, müsabakanın sonucunu etkilemeye yönelik, hukuka, spor ahlakına, centilmenliğe aykırı hareketleri korumadığı dile getirilen yazıda, “Bilica, TFF’nin müsabakalar için çıkardığı düzenleme hükümlerini müsabaka sonucunu etki edecek şekilde ihlal etmiştir.

TFF Futbol Müsabaka Talimatı’nın 22 ve 24. maddelerinde, bu tür hareketlerin sonuçları hükme bağlanmıştır. Bu maddeler uyarınca, Fenerbahçe takımının hükmen yenik sayılmasına karar verilmesi gerekir.

Bu talebimizin kabul görmemesi halinde müsabaka sırasında gerçekleştirilen kural hataları nedeniyle sonucun tescil edilmemesine ve anılan müsabakanın tekrarlanmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz” denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;