'Kasımpaşalı korkmaz'

CHP Lideri Baykal Erdoğan'a “Bazıları 'aman gitme' diyormuş. Kendisi Kasımpaşalı bir siyasetçi olarak bizimle buluşmaktan kaçmayacaktır” dedi

14 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

‘BEN KAÇMIYORUM’

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılım projesiyle ilgili görüşmek ve bilgi vermek için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a mektup yazmıştı. Baykal da mektuba mektupla yanıt verip “Görüşelim ancak görüşmemiz kayda alınsın” şartını koşmuştu. CHP Lideri Baykal partisinin dünkü grup toplantısında, “Sayın Başbakan, düşüncelerinin millet tarafından öğrenilmesinden niye kaçacak? Niye korkacak? Ben kaçmıyorum” dedi.

‘KORKMAMALI’

Baykal, konuşmasında Erdoğan’a bazı çevreler tarafından “Aman Baykal’la görüşme” dendiğini de öne sürerek, “Başbakan’ın buna itibar etmeyeceğini, Kasımpaşalı siyaset adamı olarak, bu konuda, bizimle buluşmaktan çekinmeyeceğini düşünüyorum” diye konuştu. Baykal “İnanıyorum Başbakan da korkmayacaktır” diye ekledi.

KAYIT DELİL SAYILACAK

CHP Lideri Baykal, gazetecilerin “Görüşmenin kayda alınmasında neden ısrar ediyorsunuz?” sorusuna da “Görüşmeden sonra ‘Bunlarla da konuştuk, bunları da sürece kattık’ diyecekse biz de bu kayıtla ‘Hayır bak itirazlarımızı senin yüzüne söyledik’ demiş olacağız. Kayıt, tutanak ve zabıtla değil, teknolojik bir aletle olur” karşılığını verdi. Baykal, “Başbakan görüşmede devlet sırrı niteliğinde bilgi verirse?” sorusunu ise, “Gereğini yapar susarım” diye yanıtladı.

‘TARİHİ GÖRÜŞME OLACAK’

Baykal, Erdoğan’la tarihi bir görüşme yapacağını söyleyerek şöyle devam etti: Milletin iki genel başkanın ne düşündüğünü, ne söylediğini, birinin söylediğine öbürünün ne karşılık verdiğini bilme hakkı var. Başbakan müsaade etsin de yaptığı yanlışları yüzüne karşı da söyleyelim. Bu tartışmayı mutlaka kamuoyu gerçeği ile öğrenme şansı bulacak. Başbakan ‘Şimdi olmaz’ diyebilir. Ama bizim ne söylediğimiz, onun ne söylediği kayıtlarda olmalıdır.

‘KIBLENİZ YANLIŞ’

Baykal, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında da demokratik açılıma yönelik eleştirilerini tekrarladı. Baykal şunları söyledi: Kürt açılımı etnik ayrışmayı körüklüyor. ‘Milli Birlik Projesi’ diyerek bunu örtbas edemezler. İktidar çözümü bölgedeki vatandaşlarda aramıyor. Çözümü onları dinleyerek, sorunlarını çözerek arayacaksın. Açılımı PKK’ya değil, bölgedeki Kürt kökenli vatandaşlara yap. İktidar bilerek veya bilmeyerek yanlış kıble seçmiştir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;