Katar ile ortaklık kuruluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Katar ile ortak enerji grubu oluşturmaya karar verdiğini söyledi

08 Ekim 2009, Perşembe 13:49
A A

Bakan Yıldız, Elektrik İşleri Etüt İdaresi ve Global Enerji Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen, "Uluslararası Enerji Kongresi"ne katılmak üzere geldiği Sheraton Otel’de gazetecilerin Katar’a yaptığı ziyaretle ilgili sorularını yanıtladı.
Katar’daki temaslarının oldukça verimli geçtiğini anlatan Yıldız, görüşmelerde üç temel konu üzerinde çalıştıklarını, bu konuların, "Katar’ın Türkiye’de enerji sektörüne ilişkin projeleri", "uzun dönemli kontratları ifade eden LNG alımları", "Katar-Türkiye doğal gaz boru hattı" olduğunu söyledi.

Katar’ın dünyanın en büyük doğal gaz kaynaklarına sahip ülkelerden biri olduğunu belirten Yıldız, "Katar’ın ihraç ettiği LNG Türkiye’nin tüketiminin hemen hemen iki katını oluşturuyor. Bizim görüştüğümüz konular orta ve uzun vadeli çalışma programlarını içeriyor. Görüşmelerimizde ortak enerji grubu oluşturmaya karar verdik" dedi.

Yıldız, bir gazetecinin,, "Katar’dan LNG’yi özel sektör mü yoksa kamu mu getirecek?"sorusuna, "Hem özel sektör hem kamu yapabilir. Öncelikle Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması önemlidir. Bizim tercihimiz bu geçiş döneminde kamunun yükümlülüklerini de göz ardı etmeksizin bunun özel sektör eliyle yapılmasıdır" yanıtını verdi.

Bir soru üzerine Yıldız, Katarlıların Türkiye’de enerji üretiminin özelleştirilmesine ilgi duyduklarını söyledi.
Katar’ın dünyada enerji konusunda önemli bir ülke haline geldiğini dile getiren Yıldız, bu ülkedeki temasları çerçevesinde "enerji şehri"ni gezdiklerini, burada 145 bin kişinin çalıştığını öğrendiğini, bu şehirden çok etkilendiğini ve bir mühendis olarak çok heyecanlandığını anlattı. Yıldız, "Biz de niçin Ceyhan’da böyle bir şey yapmayalım?" dediğini aktardı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;