Katarakta karşı her gün C vitamini

Uzmanlar, gözde gelişen katarakt hastalığını önlemede besin ve vitaminlerin çok önemli olduğunu belirtiyor

18 Ocak 2017, Çarşamba 10:05
A A

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Adnan İpçioğlu, "Bilhassa yaşlanmayla ortaya çıkan katarakt ve makular dejenerasyon gibi görme sorunlarının önlenmesinde vitaminler, mineraller (A,C,E, çinko, beta karoten, lutein ve zeksanthin, omega 3 ve 6) ve bazı bitkisel ürünlerin rolü oldukça fazla.

Katarakt hastalığının kesin sebebi bilinememekle birlikte katarakt olduğu zaman gözün doğal merceği bulanıklaşır ve net bir görünüm olmaz. Katarakt ilaçla da tedavi edilemez. Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak bazı besinlerin ve vitaminlerin tüketilmesi katarakt riskini azaltabilir ve hastalığın seyrini yavaşlatabilir." dedi. 

SAĞLIKLI GÖZLER İÇİN HER GÜN C VİTAMİNİ

SAĞLIKLI GÖZLER İÇİN HER GÜN C VİTAMİNİ

C vitaminin çok olduğu besinler arasında portakal, greyfurt, mandalina, yeşil biber, çilek ve brokoli gibi besinlere dikkat çeken İpçioğlu, bu besinlerin tüketilmesinin katarakt hastalığının oluşumunu yavaşlatabileceğini söyledi. İpçioğlu, "Genel göz sağlığını korumak için her gün C vitamini alınması gerekir." dedi. 

İpçioğlu "A vitamini de göz gribine ve alerjilere karşı koruduğu gibi katarakt hastalığının oluşumunu engellemede yardımcı olur. Çinko minerali tüketmek, çok önemlidir.  A vitamini ile birlikte özellikle balık ve tüm deniz ürünleri, kabak çekirdeği ve fıstık tüketilmesi gerekir" diye konuştu. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.