Kato Dağı'nda operasyon

Kato Dağı'nda operasyon

06 Ekim 2009, Salı 09:43
A A

Şırnak bölgesinde iki haftadan beri başlatılan geniş kapsamlı operasyonlar sürüyor. Operasyonlar, sınırdaki sızmaları önlemek amacıyla Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato dağına kaydı.

Şırnak'ın Cudi ve Gabbar Dağı ile Siirt'in Çırav dağı arasında kalan bölgede iki hafta önce başlatılan hava destekli operasyonlar Beytüşebap İlçesi yakınlarındaki Kato dağına kaydı. Beytüşşebap ilçe Tugay Komutanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve bağlı birlikler, bölgeyi bilen geçici köy korucularının eşliğinde, gece ve gündüz operasyonları sürdürüyor.    

Şiddetli çatışmaların yaşandığı haberleri alınan operasyonlarda, sınırdan sızdıkları tespit edilen terörist gruplar, eğitimli uzman komandolar tarafından takibe alınıyor. Geçiş güzergahları boyunca takip izlenen terörist gruplar etrafında çember oluşturan Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlikler, daha sonra da imha planını devreye sokuyor.

Bu kapsamda Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato dağında sürdürülen operasyonlara giden askerler, tam teçhizat ve ağır silah donanımlı olarak ilçe merkezinden geçiyor. Dün akşam saat 22.00'da yüzlerce asker, ilçe merkezinden geçerek Kato dağına doğru hareket etti.  Daha çok Marinüs, ve Faraşin bölgelerinde yoğunlaşan operasyonlara çok sayıda köy korucusu da katılıyor. Çatışmalarda örgütün verdiği kayıplar hakkında sağlıklı bilgiler alınamıyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;