Kavunları kış için sakladılar

Mersin'in Erdemli ilçesinde üreticiler, yazın yetiştirdikleri kavunları depolayarak kışın piyasaya sürüyor

08 Kasım 2012, Perşembe 12:01
A A

Erdemli’nin Arpaçbahşiş Beldesi’nde çiftçilik yapan Abdullah Doğanyiğit, Hasan Doğanyiğit ve Kasım Gür, 2 yıldır yaptıkları kavun depolama sistemi ile kavunların raf ömrünü uzattıklarını söyledi.

Hasan Doğanyiğit, limon ve domatese alternatif olarak Erdemli’de daha önceleri yaz aylarında kavun yetiştirip kilosunu 40-50 kuruştan sattıklarını belirterek, "Daha sonra Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Bitki Koruma Şube Müdürlüğü’nün destek ve bilgileri ile bu sistemi değiştirmek istedik. Erdemli’nin Toros dağları eteklerinde 1500 rakımda, Salman ve Yakupbey cinsi kavunları yetiştirerek, kavunda Mersin’de bir gelişim sağlamayı hedefledik. Daha önceleri temmuz ve ağustos aylarında hasat edilen kavunlarımız, yeri geliyor satılmıyor veya çok ucuza satılıyordu.

Şimdi ise hasadını kavunları kendi evimizin altında oluşturduğumuz 70 metrekarelik soğuk hava deposunda muhafaza ederek kışın satıyoruz. Şu anda kilosu 3 liradan alıcı bulunuyor. Bu yıl 20 dönüm tarladan elde ettiğimiz 30 ton kavun depomuzda bulunuyor. Bu kavunlar 4 ay süresince burada muhafaza edilebiliyor ve hiçbir bozulma olmuyor. Hedefimiz bu kavun muhafaza sistemini geliştirerek, daha çok ürün elde etmek ve Avrupa’ya ihraç etmektir" dedi.

4 AY SOĞUK HAVA DEPOSUNDA

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Bitki Koruma Şube Müdürü Halis Gür ise Erdemli’nin yüksek kesimlerinin raf ömrü uzun olan kavunların yetiştirilmesi için çok uygun bitki örtüsüne sahip olduğunu belirterek "Erdemli’de alternatif ürün olarak yetiştirilebilecek bir meyve. Şu anda bu kavunlar 4 ay süresince soğuk hava deposunda muhafaza edilebilir ve hiçbir bozulma olmaz. Bu tür sistemlerle yetiştiricilerimiz kendilerini geliştirirlerse bu tür ürünlerden daha çok para kazanabilirler. İnsanlar kışın kavun yemenin güzelliğini de böylece yaşamış olur.Depoda muhafaza edilen kavun kış aylarında daha çok kazandırıyor"diye konuştu.

Mehmet DOĞANER/MERSİN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;