Kayıp 3 çocuktan hala haber yok

Talaslı 3 çocuktan 4'üncü günde de haber yok

24 Eylül 2009, Perşembe 14:38
A A

Kayseriİ'nin Talas İlçesi'nde, bayramın ikinci günü olan geçen pazartesi sabahı şeker topmaya çıkan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 2'si kardeş 3 çocuğu arama çalışmalarından 4'üncü günde de bir sonuç alınamadı. Özel donanımlı polis ve jandarmalar, Sivil Savunma ve AKUT ekipleri, bölgede tarama çalışmalarını sürdürüyor. Kayıp çocuklar 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, 7 yaşındaki Dilruba Tekin kardeşler ile komşularının kızları 10 yaşındaki Türkan Ay'ın okuduğu Ahmet- Cemile Oğulcuklu İlkögretim Okulu'ndaki eğitim ise bu sabah hüzünlü başladı.

Ahmet Tuna Tekin ve kardeşi Dilruba Tekin ve komşularının kızı Türkan Ay, bayramın 2'nci günü şeker toplamaya çıktıkları Yenidoğan Mahallesi Hunat Sokağı'ndaki evlerine evlerine bir daha dönmedi. Kayıp 3 çocuğu bulmak için polis ve jandarma, Sivil Savunma ve AKUT'un yanısıra, tüm ilçe seferber oldu. Emniyet Müdürlüğü bünyesinde karakol, hastane, çevik kuvvet başta olmak üzere 800'e aşkın polis, aramaya çıktı. Talas Kaymakamlığı binasında yapılan koordinasyon toplantısında, 3 çocuğun kaybolduğu noktadan itibaren 25 kilometre çapındaki bir alanının tek tek elden geçirilmesi kararlaştırıldı. Ellerinde, dürbün, ip, fener ve diğer donanımlar bulunan polis, jandarma ve Sivil Savunma timleri, ekipler halinde çevreye dağıldı. 800 polis, tam donanımlı 10 Sivil Savunmacı ve Jandarma Doğal Afet Arama ve Kurtarma timi ‘Tezgel’ ve ‘Resim’ adlı 2 köpekle, resmi ve sivil timler belediye otobüsü ve polise ait araçlarla, Talas ilçesinde ve çevresindeki Mimarsinan ve Endürlük, Hisarcık mahallelerindeki kuyu, derin vadi ve terk edilmiş evlerde aramalarını sürdürdü.

Bu arada Tekin kardeşlerin annesi Leyla Tekir, Yenidoğan Mahallesi'ndeki evlerine 8 Haziran'da taşındıklarını, mahallede ve çevrelerinde herhangi bir hasım ve düşmanlarının olmadığını ısrarla söyledi.

OKULDA HÜZÜN

Kayıp çocukların okuduğu Ahmet- Cemile Oğulcuklu İlköğretim Okulu'nda bu sabah tören yapıldı. Ancak, coşkulu olması beklenen açılış töreninde hüzün vardı. Talas Kaymakamı Salih Bıçak, Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü İhsan Köker ile çok sayıda davetlinin katıldığı törende okula yeni başlayan öğrencilere, üst sınıf öğrencileri gül vererek, “Hoşgeldiniz” dedi.

10 yaşındaki Türkan Ay'ın bu yıl gideceği 5-C sınıfı ögrencileri, öğretmenleri Şerife Tok eşliğinde törendeki yerini aldı. Türkay Ay'ın sıra arkadaşı Fatmagül Bildik çok üzgün olduğunu belirterek, “Türkan'la 4 yıl birlikte okuduk. Çok iyi bir arkadaşımdı. Kaybolduktan sonra çok aradım. Ancak bulamadım. Arkadaşımın bulunmasını istiyorum. Çok üzgünüm” dedi.

Kayıp 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin'in aynı okulda 2'nci sınıfta kardeşi 7 yaşındaki Dilruba Tekin'in de okula yeni başlayacağın ifade edildi. Ancak, Tekin kardeşlerin Esenyurt Mahallesi'nden taşındıkları için nakil olarak okula geldikleri ve o nedenle arkadaşları bulunmadığı öğrenildi.

Bu arada Kayseri'nin Ambar Mahallesi'ndeki beyaz bir minibüste içinde 3 çocuğun olduğu beyaz bir minibüs görüldüğü ihbar edildi. İhbarın ardından harekete geçen polis, 07 DA 711 palakalı İrfan Yöntem'e ait minibüs bulunup arandı. Ancak minibüste çocuklara rastlanmadı.

Öte yandan, Uğurevler Mahallesi'nde dün kaybolan 11 yaşındaki Fatih Elbistan ise bugün bulundu.

Recep İSTEK/KAYSERİ, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;