Kayseri'den Guinness'e aday 1314 kiloluk sucuk

Kayseri'de düzenlenen 1. Uluslararası Pastırma, Sucuk ve Mantı Festivali kapsamında Guinness Rekorlar Kitabı için rekor denemesi yapılacak

03 Ekim 2009, Cumartesi 11:50
A A

Dün kortej yürüyüşü ile başlayan festival etkinlikleri kapsamında, yarın Kayseri sucuğunun "Dünyanın en ağır sucuğu" olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için deneme yapılacak.

Bin 313 kilo ağırlığındaki sucuk ile Almanya’ya ait olan "Dünyanın en ağır sucuğu" rekorunun kırılması için bin 314 kilodan daha fazla ağırlıkta sucuk üretiliyor. Yapımını Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci’nin üstlendiği sucuk, Karpuzatan bölgesindeki sucuk üretim merkezinde hazırlanıyor.

550 METRELİK MANGALDA PİŞECEK

Rekor denemesi için en az bin 314 kilo ağırlıkta olması hedeflenen sucuk, festival etkinlikleri kapsamında yarın görücüye çıkacak. Yetkililer ve şahitlerin huzurunda rekorluk sucuk dev kantarda tartılacak.

Rekorun tescillenmesinin ardından özel olarak hazırlanan yaklaşık 550 metre uzunluktaki mangalda yaklaşık 250 kişilik ekip tarafından pişirilecek olan sucuk vatandaşlara ikram edilecek.

Bunun için Kurşunlu Camisi’nin önünden geçen cadde trafiğe kapatılacak. Festivale katılan vatandaşlara ikram edilen sucuğun bir kısmı da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yurt ve yuvalara gönderilecek.

Rekor başvurusu bir şahıs adına yapılması gerektiği için rekor gerçekleşirse, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin adına tescillenecek.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;