Kaza mı cinayet mi?

Çocuğunu pencereden atıp ölümüne yol açtığı öne sürülen anneye olay yerinde keşif yaptırıldı. Tek görgü tanığı ifadesini değiştirdi...

23 Ekim 2009, Cuma 15:57
A A

Rize’de, çocuğunu pencereden atıp ölümüne yol açtığı öne sürülen annenin yargılaması kapsamında, olay yerinde keşif yapıldı.

Sanık Derya Özalp’in (38) 1,5 yaşındaki kızı Şeymanur Özalp’i pencereden atarak öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında, Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada olay yerinde keşif yapılması kararlaştırılmıştı.Portakallık Mahallesi Kubilay Sokak’taki Kurtuluş Apartmanının 6. katındaki evde yapılan olay yeri keşfine, sanık Derya Özalp, tutuklu bulunduğu Rize L Tipi Cezaevi’nden getirildi.Eşi Abu Talip Özalp ve sanık Derya Özalp ile mahkeme heyetinin evde inceleme yapmasının ardından, Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu, binanın yanında kurulan masada tanıkların ifadesine başvurdu.

HAKİM TANIĞA "İFADESİNİ NEDEN DEĞİŞTİRDİĞİNİ" SORDU

Tanık olarak dinlenen Zekiye Maşalacı, sanığın çocuğunu attığını görmediğini, nasıl düştüğünü tam olarak bilmediğini söyledi.Bunun üzerine hakim Köroğlu’nun Maşalacı’ya, "Olaydan sonra verdiğin ilk ifadede sanığın çocuğunu pencereden attığını gördüğünü söylemiştin. Sonra ise ifadeni değiştirdin. Şimdi de başka bir şey söylüyorsun. Niye ifadeni değiştirdin" şeklinde sorular yöneltti. Maşalacı ise olayı tam olarak görmediğini tekrar etti.

Maşalacı’nın, "hastayım, şekerim ve tansiyonum var" sözleri üzerine hakim Köroğlu, "Bunun hastalığınla ne ilgisi var. Senin ifaden nedeniyle bu kadın tutuklu. İfadeni niye değiştiriyorsun? Araya sanığın akrabaları mı girdi? Anneye mi acıdın? İlk ifadenden sonra 180 derece dönüyorsun. Yalan tanıklıktan dolayı hakkında işlem yapılabilir. Gözlerime bakarak bana doğruyu söyle" şeklindeki sözleri üzerine tanık Maşalacı, hakim Köroğlu ile göz teması kurmadan olayı tam olarak görmediğini yineledi.

Hakim Köroğlu’nun, sanık Özalp’e, tanık Maşalacı’ya bir sorusu olup olmadığını sorması üzerine Özalp, tanık Maşalacı’ya, "Benim çektiğim acıyı inşallah sen de çekersin" şeklinde bağırdı.

Bunun üzerine hakim Köroğlu, Sanık Özalp’e, tanığa soru sormasına izin verdiğini belirterek, hakaret edemeyeceğini söyledi.Keşifte diğer tanıklar dinlenirken sanık Özalp’in zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Dinlenen diğer tanıklar ise sanığın çocuğunu çok sevdiğini, attığına inanmadıklarını söylediler.Bina ile çocuğun düştüğü yer arasında yapılan incelemede, çocuğun pencereden 1 metre 40 santimetre uzaklığa düştüğü tespit edildi.

TANIĞIN BİTİŞİKTEKİ BİNADAN OLAYI GÖRMESİ ZOR

Ayrıca bilirkişinin, bitişik binada oturan tanık Maşalacı’nın evinde yaptığı incelemede, tanığın olayı görmesi için dışarıya sarkması gerektiği, aksi halde görmesinin mümkün olmadığı belirlendi.Keşfin ardından sanık Derya Özalp, yeniden cezaevine götürüldü.Rize’de 27 Haziran tarihinde Derya-Abu Talip Özalp çiftinin çocukları 1.5 yaşındaki Şeymanur Özalp, evinin penceresinden düştükten sonra kaldırıldığı hastanede ölmüştü.Görgü tanıklarının ifadesi doğrultusunda, Şeymanur’u pencereden atarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan anne Derya Özalp, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.Sanık Derya Özalp, "çocuğunu öldürdüğü" gerekçesiyle, "ağırlaştırılmış müebbet hapse" çarptırılması istemiyle yargılanıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;