Kâbe'nin deprem sırrı ne?

Binlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapıların temellerinde uygulanan deprem teknolojileri ortaya çıktı

23 Mart 2011, Çarşamba 12:02
A A

Anadolu yapı medeniyetini araştıran arkeologlar, binlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapıların temellerinde deprem sönümleme sistemlerinin uygulandığını belirledi.

AYASOFYA VE SÜLEYMANİYE'DE DE VAR

İlk uygulaması M.Ö. 1900’lü yıllara dayanan deprem izolatör sistemi “Orthostat” 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi’nin 11. sayısında tüm yönleriyle ele alındı.

Jeoloji uzmanı Ali Bayraktar tarafından kaleme alınan yazıda, Kâbe, Augustus Tapınağı, Ayasofya ve Süleymaniye Camisi’nin temellerinde de aynı sistemin kullanıldığı belirtiliyor.

İŞTE O MÜTHİŞ SİSTEM

Yazıda, sistemin ilke ve çalışması ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Temel tabakası sağlam zeminden itibaren kırık taşlarla tabaka tabaka örülen sistem yer üstüne çıkınca, ’düzleme tabakası’ ile sonlandırılmış. Temelde kullanılan taşlarla mukayese dahi edilemeyecek büyüklükteki taşlarla yapı beden duvarlarına taban teşkil edilmekte.

TAM BİR YATAY DERZ VARBu tabakada kullanılan taşlar 1,50 metre genişliğinde; 2,00 metre yüksekliğinde 3,0 metre ile 5,0 metre boyunda. Bu büyüklükteki taşlar, kırık taşlarla örülen temel tabanının üstüne yerleştirilir. Kırık taş taban 10-20 santimetre büyük taşlardan dışarı taşmakta.

Taş döşeğin teşkili için büyük taşlar yerine yerleştirildikten sonra alt boşlukları kırık taşlar ile sıkıca doldurulmakta.

Bu tabakanın altında enine, boyuna ve dikine hiçbir bağlantı yapılmamaktadır. Bu tabaka tam bir yatay derz oluşturmaktadır.”

VATAN

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;