Keçi öldüren bakış projesi

George Clooney'nin yeni filmi 'Keçilere Bakan Adam'ın, Amerikan ordusunca halen yürütülen 'Jedi Projesi'nden esinlendiği ortaya çıktı

24 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

‘SÜPER ASKER’LER YOLDA 

Hollywood yıldızı George Clooney’in yakında gösterime girecek “Keçilere Bakan Adam” (Men Who Stare at Goats) adlı yeni filminin tamamen kurgusal olmadığı, Amerikan ordusunca halen yürütülenmekte olan bir projeden esinlendiği ortaya çıktı. “Jedi” adlı proje, doğa üstü güçlere sahip ‘süper asker’ geliştirmeyi amaçlıyor. Olağanüstü fiziki güce, zekaya, kurnazlık ve sezgiye sahip olması istenen süper asker, beyin dalgalarıyla düşmanın gizli sırlarını deşifre edecek.

GÖRÜNMEZLİK ZIRHI OLACAK

Proje amacına ulaşırsa süper asker telekinesis (düşünceyle nesneleri hareket ettirebilmek) yoluyla nükleer bombaları işlemez hale getirebilecek, düşünce gücünü kullanarak düşman askerini öldürebilecek, görünmezlik yeteneği kazanıp duvarların içinden geçebilecek. Amerikan ordusunun uzun bir süredir bu proje üzerinde çalıştığı, filmdeki düşünce gücünü kullanarak bakışıyla keçi öldüren askerin projeden yalnızca küçük bir kesit olduğu belirtiliyor.

ASKERLİĞİN YENİ CEPHESİ

Jedi projesine katkıda bulunan Amerikan Özel Kuvvetler Birliği’nden Çavuş Glenn Wheaton, “Bu fikirler saçma görülmemeli. Askerliğin gelecekteki cepheleri olacak” dedi. Ewan McGregor, Kevin Spacey ve Jeff Bridges gibi aktörlerin de rol aldığı filmde Irak savaşı sırasında Amerikan ordusundaki ‘süper asker alayları’nın dünyasına giren bir gazetecinin macerası anlatılıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;