Kekilli'ye bir ödül de Tribeca'dan

Eski porno yıldızı Sibel Kekilli, en önemli bağımsız film festivallerinden Tribeca'da 'en iyi kadın oyuncu' seçildi

30 Nisan 2010, Cuma 10:18
A A

Dünyanın en önemli bağımsız film festivallerinden Tribeca Film Festivali’nde Almanya’da yaşayan Türk asıllı oyuncu Sibel Kekilli "en iyi kadın oyuncu", Kekilli’nin başrol oynadığı "When We Leave-Die Fremde" "en iyi film" ve yönetmen Ferzan Özpetek’in "Serseri Mayınlar" filmi de "özel juri ödülünü" aldı.

New York’ta bu yıl 21 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivalin dünkü ödül gecesinde, Feo Aladağ’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği film "When We Leave-Die Fremde" en iyi film ödülüne layık görüldü.

Feo Aladağ’ın eşi Türk asıllı Zuli Aladağ ile birlikte yapımcılığını da üstlendiği filmde, kocasının baskısından kaçıp Almanya’da yaşayan ailesine sığınan bir kadının dramatik hikayesi anlatılıyor. Filmde "Umay" karakterini canlandıran başrol oyuncusu Sibel Kekilli de festivalin "en iyi kadın oyuncu" ödülüne layık görüldü. Juri hem filmden hem de Kekilli’nin üstün performansından övgüyle söz etti. Festival komitesi filme 25 bin dolar para ödülü de verdi.

ÖZPETEK: ÇOK MUTLUYUM

İtalya’da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek’in filmi "Serseri Mayınlar" da Özel Juri Ödülü’nü aldı. Festival jurisi filmle ilgili yaptığı açıklamada, aile dramıyla komediyi birleştiren "Serseri Mayınlar"ın konusunu sıcaklıkla, espriyle ve hoşgörüyle anlattığı, izleyicileri hem ağlattığı hem de güldürdüğü belirtildi.

Juri, izleyicilere hemen güney İtalya’ya gitme hissi uyandıran filmin yönetmeni Özpetek’i ve yetenekli oyuncularını da kutladı. Özpetek, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, filminin ödüle layık görülmesinden dolayı çok mutlu olduğunu, festivalde yarışan bu kadar sosyal içerikli film arasında kendisinin komedi türündeki filmine ödül beklemediğini, o yüzden Özel Juri Ödülü’nü almanın çok güzel olduğunu ve sevindiğini belirtti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;