Kelkit'te PKK'ya kıskaç operasyonu

Kelkit'te, bölgeye sızmaya çalışan PKK'lı terörist grubuna karşı başlatılan operasyonlar sürüyor

Kelkit'te PKK'ya kıskaç operasyonu

Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi’nde dün gece bölgeye sızmaya çalışan PKK’lı terörist grubuna karşı başlatılan operasyonlar sürüyor. 3 teröristin ölü ele geçirildiği operasyonda, bölgedeki gruba erzak getirdikten sonra yakalanan 2 PKK’lının sorgusu ise devam ediyor.

Bir süredir devam eden istihbarat çalışmaları sonrasında bölgeye 6’şarlı gruplar halinde sızan 12 PKK’lı teröristin ele geçirilmesi için dün gece operasyon başlatıldı. Köylüler de bölgede silahlı kişiler gördüğünü jandarmaya bildirdi. Jandarma Giresun Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder’in yönettiği ve Özel Kuvvetlerin de katıldığı operasyonda, Kelkit'e 10 kilometre mesafedeki Tütenli Köyü yakınlarında teröristlerle sıcak temas sağlandı. Saat 20.00'de başlayan ve yarım saat süren çatışmalarda 3 terörist ölü ele geçirildi.

TİMLER HELİKOPTERLE GELDİ

Kaçan teröristleri yakalamak için bölgede operasyonlar sürerken, teröristlere erzak getirildiği bilgisini alan askerler, bir aracı durdurarak Mardin doğumlu 25 yaşında ve Diyarbakır doğumlu 45 yaşında iki kişiyi gözaltına aldı. Kelkit Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen iki PKK'lının sorguları sürüyor.
Gece bölgeyi saran güvenlik kuvvetleri sabah erken saatlerde sivil araçlarla takviye geldi. 4 minibüsle gelen askerler değişik noktalarda görevlendirildi. Bu sabah askeri helikopterle bölgedeki hakim tepelere askeri timler indirildi.

YOL ULAŞIMA KAPATILDI

Dün gece başlatılan operasyon sonrasında yaya ve araç trafiğine karşılıklı olarak kapatılan Kelkit-Erzincan karayolunda ulaşıma izin verilmiyor. Görevli özel tim polisleri, gelen araçları geri çeviriyor. Sabah erken saatlerde ise Kelkit-Erzincan arasındaki eski yol üzerinden, sadece küçük araç trafiğine izin verildi.

Hayati YALÇIN/KELKİT (Gümüşhane), (DHA)