Kemal Burkay parti lideri oldu

Türkiye'ye dönüşü olay yaratan yazar Kemal Burkay, Hak ve Özgürlükler Partisi'nin genel başkanı oldu. Burkay "Silah çözümün önünde engeldir, PKK silah bırakmalı" dedi

05 Kasım 2012, Pazartesi 08:59
A A

30 yılı aşkın süre sürgünde yaşayan ve geçen yıl Türkiye'ye dönen Kürt yazar ve siyasetçi Kemal Burkay, parti genel başkanı oldu.

Türkiye'ye dönüşü olay olan Burkay, bu yılın başında rozetini taktığı Hak ve Özgürlükler Partisi'nin genel başkanlık koltuğuna oturdu.

Burkay, Ankara'daki Kocatepe Kültür Merkezi'nde yapılan HAK-PAR 5. Olağan Büyük Kongresi'nde, 274 oy aldı. Seçimde Mehdi Sarıkaya 1 oy alırken, 2 oy da geçersiz sayıldı.

Burkay konuşmasında, "Kürt sorununu Türk halkıyla çözeceğiz. Silah çözümün önünde engeldir, PKK silah bırakmalı" ifadesini kullandı.

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin de sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen Burkay, "Talepler haklı ama ortam elverişsizken başvurulan açlık grevi sonuç vermez" diye konuştu.

30 yılı aşkın süredir yasaklı olduğu için İsveç'te yaşayan Kemal Burkay, geçen yılın temmuz ayında Türkiye'ye dönmüş, coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanmış ve 'bana en yakın siyasi oluşum' dediği HAK-PAR üyeleri de kendisini karşılayanlar arasında yer almıştı.

Burkay, düzenlediği ilk basın toplantısında da, "Hükümetin başlattığı bir açılım süreci vardı, zaman zaman duraklasa da inanıyorum ki bu süreç tüm engellere rağmen yeniden başlayacak. Ben de buna destek vermek istiyorum. Ülkeye geliş nedenim bu..." demişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;