Kemikler kayıp işadamına aitmiş

İzmir'de toprağa gömülü bulunan kemikler 5 yıl önce kaybolan işadamı Rahmi Özden'e aitmiş

Kemikler kayıp işadamına aitmiş

İzmir'de toprağa gömülü olarak bulunan kemiklerin, DNA testi sonunda, fabrikalarındaki hisselerin devralınmasının ardından 5 yıl önce kaybolduktan sonra öldürülen işadamı Sezai Rahmi Özden'e ait olduğu ortaya çıktı. Özden'in başsız iskelet kemikleri, oğullarının, eşinin ve yakınlarının katıldığı törenle toprağa verildi.

İzmir'in Aliağa ilçesindeki, sahibi olduğu Sözden Demirçelik'i ve satın alıp adını Say Metal olarak değiştirdiği Ege Metal'i sattıktan sonra, 2004 yılının Ekim ayında ortadan kaybolan Sezai Rahmi Özden'in dosyası, 2.5 yıllık aratırmanın ardından aydınlatılmıştı. Geçen Ağustos ayında 12 kişinin gözaltına alındığı Pramit Operasyonu'nda, çıkar amaçlı suç örgütü kuran fabrikanın genel müdürü M.E. ile avukat T.T.'nin, Say Demir Çelik Fabrikası'ndaki hisseler üzerinde Erol Evcil'in etkinliğini bitirmek için baskılarına rağmen şikayetci olmayan işadamı Sezai Rahmi Özden'i, öldürdükleri belirlenmişti. İşadamı Özden'i, Bursa'da başından vurarak öldüren Avukat T.T.'nin şoförü G.M.B.'nin itirafları da olayı tüm yönleriyle açığa çıkarmıştı.

BAŞINI ALÇI KALIBINDA DENİZE ATTILAR

İşadamını öldürdükten sonra otomobilin bagajında İzmir'e getiren M.E. ve adamları, parçaladıkları cesedi toprağa gömdüğü, başını ise alçı kalıbının içerisinde denize attıkları ortaya çıkmıştı.

Gaziemir ilçesindeki arazide bulunan kemikler, DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Kemiklerden ve işadamının çocuklarından alınan örneklere DNA testi yapıldı. Yaklaşık 80 gün sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan geçen pazartesi yapılan açıklamada, testler sonunda kemiklerin işadamı Sezai Rahmi Özden'e ait olduğunu bildirildi.

KEMİKLER TOPRAĞA VERİLDİ

Raporun İzmir'e ulaşmasının ardından işadamının kemikleri, bugün yakınlarına teslim edildi. Sezai Rahmi Özden'in kemikleri, Bostanlı Beşikcioğlu Cami'ne götürüldü. Burada öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından, işadamının kemikleri Doğançay Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine işadamının eşi Zehra Özden, oğulları Süleyman Özden, İsmail Özden ve yakınları katıldı. Cenaze törenini ardından taziyeleri kabul eden işadamının çocukları açıklama yapmadı, eşi zehra Özden ise üzgün olduğunu söyledi.

Ailenin yakınları, DNA testinin sonuçlanmasının işadamının eşi ve çocuklarının, önümüzdeki günlerde fabrikaları geri alabilmek için hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi.

Taylan YILDIRIM/ İZMİR,(DHA)