Kendi istekleriyle ölüme yürüyen ünlüler

Kimi bitmeyen depresyonuna yenildi, kimi yaşadığı hayata dayanamadı. Bazısı da içine düştüğü maddi zorluklardan çıkış yolu bulamayınca "hayattan istifa edip" gitmeyi seçti. İşte kendi hayatlarına kendi elleriyle son veren ünlüler

12 Ağustos 2014, Salı 11:41
A A

"Kimi bitmeyen depresyonuna yenildi, kimi yaşadığı hayata dayanamadı. Bazısı da içine düştüğü maddi zorluklardan çıkış yolu bulamayınca "hayattan istifa edip" gitmeyi seçti. İşte kendi hayatlarına kendi elleriyle son veren ünlüler.

İtalyan yönetmen Carlo Lizzani, 91 yaşında evinin balkonundan atlayarak intihar etti.

Kanser tedavisi gören bir diğer İtalyan Yönetmen Mario Monicelli de 2010 yılında tedavi gördüğü hastanenin 5'inci katından atlayarak, hayatını sonlandırmıştı.

Acılarına son vermek isteyen Monicelli, 95 yaşındaydı.

""ünlü yönetmen Tony Scott intihar etti..." 2012 yılının Ağustos ayında gazetelerde bu başlığı okuyanlar gözlerine inanamadı.. Başta Tom Cruise'a Hollywood'un zirvesinin kapılarını açan Top Gun olmak üzere bir çok unutulmaz filme ve diziye imzasını atan Scott, 68 yaşında kendi isteğiyle hayata veda etmişti. Los Angeles'taki Vincent Thomas köprüsünden atlayarak...

Yönetmen Ridley Scott'ın kardeşi olan Tony Scott'ın ölümünü araştıran polis olayın intihar olduğunu açıkladı. Scott'ın ofisinde de intihar mektubu bulundu. Ancak içereği açıklanmadı.

Zaten Scott da son olarak Vincent Thomas köprüsü yakınlarında arabasını park ederken görülmüştü.

Cesedi yaklaşık 2 buçuk saat sonra liman görevlileri tarafından bulundu. Hayatına kendi isteğiyle son veren tek ünlü Scott değildi. İşte, kendi isteğiyle ölüme yürüyen diğer ünlüler.

Hemen hastaneye kaldırılan Gia Allemand, yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Allemand'in intihar nedeni açıklanmadı.

"Seher Şeniz, 1965´te Seyyal Taner'in üçüncü olduğu yarışmada "Plaj Güzeli" seçildi. 1966 yılındaki Türkiye Güzellik Yarışması'nda ikinci olunca sinirlenip ikincilik kurdelesini jüriye fırlatmasıyla ününü perçinledi. O dönemlerde, ilk filmi Kelle Koltukta (1962) ile başladığı sinema kariyerini sürdürdü. Oynadığı toplam 22 filmin çoğu genelde o dönemin modasına uyg

İlki 16 yaşında İzmir'de, ikincisi Amerikalı Anthony Wilkins ile olmak üzere üç evlilik yaptı, bunlardan sonuncusunda Ermeni asıllı eşi Teknur Kiraz ile Paris'e yerleşti ve orada Moulin Rouge gibi ünlü striptiz kulüplerinde çalıştı. Bu dönemde Playboy'da fotoğrafları yayınlandı.

Şeniz ilk kez yaşadığı bunalım sonucunda 1984'de ilaç içerek intihar girişiminde bulundu. Yoğun çabalar sonucu hayata döndürüldü. İkinci girişimini ise 1991'de gerçekleştirdi. Bu kez kurtarılamadı. Cesedi 3 gün sonra ağabeyi tarafından bulundu.

"Bıraktığı intihar mektubunda "Nihayet bu iğrenç dünyadan gitmeyi başardım. ölmenin, ölmeye çalışmanın bu kadar zor olduğunu söyleselerdi alay ederdim. 15 yaşında anladım insanların ne mal olduğunu. Ben fahişe olmak için yaratılmamışım, hassas ve duygusalım. öldüğümü kimse bilmesin. Peruklarımı yakıp, küllerini savurun. Müslüman geleneklerine göre gömülmek istemiyorum. Beni beyaz bir bornoza sarıp her yerimi kapatin o kadar" yazmıştı.

1970 doğumlu müzisyen Yavuz çetin, bu dünyaya veda ettiğinde henüz 31 yaşındaydı. 2001 yılında Boğaz Köprüsü'nden atlayarak yaşamına son verdi.

çetin'in, 1977 model Peugeot marka otomobili, Boğaziçi Köprüsü üzerinde, Ortaköy ayağına yakın bir noktada bulundu.

34 KBP 09 plakalı otomobilde, Yavuz çetin'in ruhsatı, ehliyeti, 500 dolar ve 190 milyon lira, çeşitli ilaçlar ve 7 tane anahtar bulundu. Yavuz çetin'in cesedi Adli Tip Kurumu Morgu'na kaldırılırken, ölümü tüm müzisyen arkadaşlarını ve ailesini yasa boğdu.

Geleceği parlak bir aktör olan Arda Kanpolat 1979 doğumluydu. İngiltere'de Shakespeare üzerine eğitim aldı.

24 yaşındayken Türkiye'e dönüp Devlet Tiyatroları'nın kadrosuna girdi... Ali özgentürk'ün Kalbin Zamanı adlı filminin kadrosuna girmesi de bu sırada gerçekleşti.

"Filmin Pera Palas Oteli'ndeki çekimleri sırasında asansör boşluğunda ölü olarak bulundu. Ailesi "bu bir kazaydı" açıklamasını yapsa da ölümü resmi kayıtlara intihar olarak geçti.

1933 doğumlu Suphi Kaner Yeşilçam'ın siyah- beyaz döneminin unutulmaz yüzlerinden biri. 1957'de Namus Kurbanı ile sinemaya başladı Kaner. 1950'lerde ve 60'ların başında Türk sinemasında fırtına gibi esen komedyen karakter oyuncusu Suphi Kaner, çeşitli sorunlarla iç içe yaşarken, aşırı duyarlı kişiliği nedeniyle alkole bağımlı oldu.

Alkol yüzünden dönemin Prodüktör Cemiyeti ortak karar alarak ona kimsenin iş vermemesini sağladı.

Düştüğü yoksulluk ve bunalım çukurunda daha fazla duramadı ve 1963 Ağustos'unda intihar ederek hayata veda etti. öldüğünde cebinde 15 lirası vardı. Daktilo makinesi de 50 liraya rehindeydi.

Belene; Asmalı Konak, Arka Sokaklar, Mahallenin Muhtarları gibi dizilerin yanısıra İsviçreli yönetmen Xavir KolleR'e Oscar ödülü kazandıran Umuda Yolculuk gibi sinema filmlerinde de rol alan deneyimli aktör Yaman Tarcan hayatına kendi elleriyle son verdi.

Tarcan'ın bir türlü ödeyemediği borçları yüzünden intihar ettiği konuşuldu.

ölümünden önce yaklaşık bir yıldır düzenli bir iş bulamadığı konuşulan Tarcan'ın bankalara 20 bin lira borcu olduğu ileri sürüldü.

Hayat Türküsü başta olmak üzere bir çok dizi ve tiyatro oyununda rol alan çağatay Emek Mıdıkhan da sevgilisine cep telefonuyla bir veda mesajı gönderdikten sonra hayatına son verdi.

Genç aktörün sevgilisi, Mıdıkhan daha önce de kendisine bu tür mesajlar gönderdiği için önce durumu dikkate almadı. Ama daha sonra Mıdıkhan'ı arayıp da telefona cevap alamayınca genç aktörün yaşadığı eve gitti.

Polisle birlikte eve giren sevgilisi Mıdıkhan'ın cansız bedenini buldu.

örümcek Adam filminde canlandırdığı Jennifer Dugan karakteriyle tanınan İngiliz oyuncu Lucy Gordon'ın Paris'te sevgilisiyle birlikte yaşadığı dairede canına kıydığı haberi gündeme bomba gibi düşmüştü..

1980 doğumlu yıldız, kendisinden yaşça büyük sevgilisi uyuduğu sırada kendini asarak yaşamına son verdi.

Aralarında Serendipity'nin de bulunduğu bir çok filmde oynayan Dugan geride bir intihar mektubu da bırakmamıştı. ölümünün üzerindeki sır perdesi bir türlü aralanamadı.

Kazak kökenli manken Ruslana Korshunova, ABD'de borsa ve ekonominin kalbinin attığı Manhattan'daki dairesinin 9'uncu katından atlayarak yaşamına son verdi.

Korshunova Vogue da dahil bir çok ünlü dergiye de kapak pozları vermişti.

Ruslana Korshunova, öldüğünde henüz 20 yaşındaydı.

1954 doğumlu Louise Margaux Hemingway, ünlü yazar Ernest Hemingway'in torunu. Model ve oyuncu olarak kariyer yapan Hemingway yaşamına da tıpkı dedesi gibi intihar ederek son verdi.

1970'li yıllarda Fabergé kozmetik şirketiyle iki milyon US dolarlık modellik sözleşmesi yapan Margaux, aynı zamanda Vogue, Elle, Cosmopolitan, Harper's Bazaar gibi yayın organlarında fotomodellik yaptı. Yoga ve meditasyonla ilgilendi. 1,83 m.lik boyu ve düzgün fiziğiyle ilgi çekerek aranan bir yüz olmayı başaran sanatçı, kendisi gibi oyuncu olan kardeşi Mariel Hemingway'in yolunu izleyip kamera karşısına geçti.

1984 yılında yaşadığı bir kayak kazasından sonra depresif oldu. Yaşamı boyunca olumsuz biten evlilikler, alkol bağımlılığı, disleksi gibi sorunlarla uğraşan Margaux, dedesinin ölüm yıldönümünden bir gün önce evinde yüksek dozda uyku hapı alarak yine dedesi gibi kendi yaşamına son verdi.

20'nci yüzyıl romancılığının kilometre taşlarından biri olan Ernest Hemingwway de kendi isteğiyle ölümü seçenlerden. Aynı zamanda gazeteci de olan Hemingway bir Pulitzer bir de Nobel ödülü kazandı.

çanlar Kimin İçin çalıyor, İhtiyar Adam ve Deniz, Afrika'nın Yeşil Tepeleri gibi unutulmaz eserler yaratan Hemingway, 61 yaşındayken kendisini av tüfeğiyle vurarak yaşamına son verdi.

Gerçek adı Yolande Christina Gigliotti olan Dalida 1970 ve 80'li yılların tanınmış şarkıcılarından biriydi.

"Geride "Hayat artık çekilmez hale geldi. Beni affedin" yaılı bir not bıraktı ve aşırı dozda uyku ilacı alarak yaşamına son verdi.

öldüğünde 54 yaşındaydı.

Beyazperdenin efsane sarışını yaşama veda ettiğinde henüz 36 yaşındaydı.

ölümünden sonra yapılan otopside kanında yüksek dozda barbitürat ve alkol bulundu. ölümü resmi raporlara intihar olarak geçti.

Yapılan otopsi sonucunda ölüm sebebi yüksek dozda Barbitürat alımı sonucu muhtemel intihar olarak ilan edilmesine karşın, Ancak olay yerindeki delil yetersizliği, otopside alınan dokuların daha sonradan kaybolması ve başta kahyası Eunice Murray olmak üzere görgü tanıklarının çelişkili ifadeleri sonucu ölüm sebebinin cinayet olduğuna ve politik sebeplerden Cia, Mafya ve Kennedy ailesinin buna sebep olduklarına dair tam olarak kanıtlanamamış birçok komplo teorisi ortaya atıldı.

ünlü modacı Alexaner McQueen, Londar'nın merkezindeki evinde kendini gardrobuna asarak hayatına son verdi. Moda dünyasını şoke eden bu intihar olayını daha da trajik hale getiren ünlü tasarımcının kendini asmadan önce bileklerini kesmeye çalışmış olması.

Mc Queen'in moda dünyasını yasa boğan bu sona annesinin ölümü sonrası girdiği depresyondan bir türlü kurtulamadığı depresyonun götürdüğü iddia edildi.

40 yaşında ölen McQueen'in internette çeşitli intihar yöntemleriyle ilgili bilgi topladığı, 'Bileklerini keserek intiharda ölümün ne kadar sürdüğünü' araştırdığı anlaşıldı.

Seattle'ın yetiştirdiği ünlü müzisyenlerden biriydi Kurt Cobain.. Nirvana grubuyla birlikte tüm dünyada milyonlarca hayranı vardı.

5 Nisan 1994'te henüz 27 yaşındayken evinin garajında ölü bulundu.

ölümüyle ilgili bir çok teori üretildi. Bunların arasında aşırı dozda uyuşturucu aldığı iddiaları da vardı. Ancak Cobain'in ölümü resmi raporlara intihar olarak geçti.

Belçika'nın Hasselt kenti yakınlarındaki Kiewit'te düzenlenen 'Pukkelpop' müzik festivaline katılan İngiliz Où Est Le Swimming Pool grubunun solisti Charles Haddon'un, verici direğinden atlayarak hayatına son verdi.

'Dance the way I feel' şarkısıyla tanınan grup olaydan kısa bir süre önce öğle saatlerinde büyük bir konser vermişti.

Büyük bir kalabalığın izlediği konserde, şarkıcı Joel Hutchinson son şarkıyı söylerken hayranlarının üzerine atlamıştı. üzerine düştüğü genç kız hastanede tedavi altına alınmıştı.

The Sopranos dizisinin oyuncularından John Costelloe 47 yaşında kendini vurdu.

Dizide bir gangsterin eşcinsel sevgilisini canlandıran oyuncu, hayatına Brooklyn'deki evinde son verdi.

Costelloe, 2006 yılında Jim 'Johnny Cakes' Witowski rolüyle üne kavuşmuş, HBO Şov'unda Vito Sapatafore isimli bir eşcinsel gangsteri canlandırarak hayran kitlesine ulaşmıştı.

Jean Paul Belmondo ile başrol paylaştığı Serseri Aşıklar (À bout de souffle) filmiyle sinema tarihine geçen Jean Seberg de ölümü seçen ünlülerden. Yönetmen François Moreuil'in ardından kendisinden 24 yaş büyük yazar Romain Gary ile evlendi. Ancak bu süreçte Meksikalı yazar Carlos Fuentes ile yaşadığı ilişki evliliğini sona erdirdi.

Fuentes'ten hamile kaldı ama depresyon nedeniyle erken doğum yaptı. Bir basın toplatısında ölen bebeğinin cansız bedenini gazetecilere gösterdi.

Seberg defalarca kendini öldürmeye kalkışmıştı. 1978 yılında bir trenin altına atlamaya çalıştı. Ertesi yıl bir hafta ortadan kayboldu. 8 Eylül 1979'da Paris'in dışında bir bölgede park halindeki arabasının içinde cesedi bulundu. Yanında boşalmış bir kutu uyku ilacı ve Romain Gary'den olan oğluna yazılmış bir not vardı. ölümünün FBI ile bağlantılı olup olmadığı bir türlü aydınlanamadı.

Kendi istekleriyle ölüme yürüyen ünlülerin çoğu edebiyatçılar arasından çıkıyor. İşte ölümleriyle en çok iz bırakan, eserleriyle hiç ölmeyen o ustalar.

Edebiyat dünyasının ünlü şairlerinden Sylvia Plath da ölümü seçtiğinde henüz 31 yaşındaydı. üstelik geride iki küçük çocuğunu da bırakmıştı. Eşi Ted Hughes ile boşanma aşamasında olan Plath, Londra'daki evinde yaşamına son verdi.

11 Şubat 1963'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. İşin ilginç yanı aynı evde ünlü İngiliz şair William Butler Yeats da bir süre yaşamış ve o da burada intihar etmişti.

Plath'ın yaşamı sinema uyarlanmış ve ünlü şairi Gwyneth Paltrow canlandırmıştı.

Sylvia Plath tutkunu şair Nilgün Marmara da tıpkı onun gibi ölümü tercih etti.

"13 Ekim 1987'de henüz 29 yaşındayken "yaşama karşı ölüm" dedi ve intihar etti.

"Kırmızı Kahverengi Defter adıyla yayınlanan günlüğünde "hayatın neresinden dönülse kârdır" ifadesi yer alıyordu.

Dünya edebiyatının ünlü yazarlarından Virginia Woolf da kendi isteğiyle ölüme giden ünlülerden biri.

Woolf, 28 Mart 1941'de içine düştüğü ruhsal bir bunalım sonrasında evlerinin yakınlarında bir nehre atlayarak intihar etti.

Woolf'u Saatler filminde Nicole Kidman canlandırmış ve bu rol ona Oscar ödülü getirmişti.

Gürcistan doğumlu şair Vladimir Vladimiroviç Mayakovski de intihar ederek yaşamına son verdi.

Her ne kadar Leningrad'da kaldığı otelde intihar eden arkadaşı şair Yesenin'i bu yüzden eleştirse de kendisi de 37 yaşındayken ateşli silahla intihar etti.

Mayakovski'nin çağdaşı ve arkadaşı Sergei Yesenin de içine düştüğü psikolojik bunalım sonucunda Leningrad'da kaldığı otel odasında intihar etti. Bileklerini kesen Yesenin, kendi kanıyla 'Elveda dost, elveda' diye başlayan şiirini yazdı. Ardırndan da kendini asarak yaşama veda etti.

ünlü yazar Jerzy Kosinski 3 Mayıs 1991 günü intihar etti. ölmek için seçtiği yol tüyler ürperticiydi: Banyoda başına naylon bir poşet geçirerek kendini nefessiz bıraktı.

"Geride "Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım. Buna sonsuzluk deyin" yazılı bir intihar notu kaldı.

Edebiyat tarihine Satranç, Acımak, Amok Koşucusu gibi eserler armağan eden Avusturyalı yazar Stefan Zweig da kendi arzusuyla ölümü seçenlerden. üstelik onun intihar nedeni çok farklı.

Zweig ölüme birlikte gittiği Lotte Altmann ile tanıştığında evliydi. Sekreteri olan kendisinden 26 yaş küçük Lotte'ye aşık olması hiç de uzun sürmedi. 1939'da evlenip Brezilya'ya Petropolis'e yerleştiler. Ve orada birlikte son nefeslerini verdiler.

"1942 yılının 23 Şubat'ında çiftin yatak odasının kapısının öğle saatlerine kadar açılmaması üzerine hizmetçileri polise haber verdi. Yatak odasına giren polisler sırtüstü yatan bir adam ile elini onun göğsüne koymuş genç bir kadının cesetleriyle karşılaştı. Bir kaç tane de adresleri yazılıp üzerine pulları bile yapıştırılmış zarf. Usta yazarın, gideceği adreslere ulaşmayı bekleyen veda mektupları: "Umarım, uzu

Bazı ünlüler de intihar girişiminde bulunup son anda kurtarıldı. Ondan sonra da ikinci hayatlarına başladılar. İşte o ünlülerin itirafları.

Boğaziçi üniversitesi Bilgisayar Bölümü mezunu olan sunucu ve oyuncu özlem Savaş iş bunalımına girip eski şöhretini kaybedince çok sayıda hap içerek hayatına son vermeye kalkıştı.

"Yaşadığı kötü günleri geride bıraktığını söyleyen Savaş, "Hayat çok güzel. Bunu yaptığım için çok pişmanım" dedi.

Türk Sineması'nın 'Sultan'ı Türkan Şoray Kanaltürk'te başlayan 'Laf Aramızda' programında Bilal özcan'a, iş temposunun yoğunluğundan dolayı iki kez intihar etmeyi düşündüğünü söyledi.

Yönetmenliğini yaptığı 'Dönüş' filmini zamanında bitiremeyince umutsuzluğa kapılıp giden arabanın kapısını açıp atlamayı düşündüğünü açıklayan Şoray, 'Yılanı öldürseler' filminde de benzer duygulara kapıldığını ancak böyle bir eylem düşündüğü için pişman olduğunu söyledi.

2005 yılında 'Rimi Rimi Ley' şarkısıyla Eurovision'da Türkiye'yi temsil eden Gülseren, yarışma sonrasında geçirdiği ağır depresyon nedeniyle intihar etmeyi düşündüğünü açıkladı.

"Gülseren "Yarışmadan sonra eve kapanıp ağladım. İşlerimi kaybettim" diyerek geçirdiği bunalımı paylaştı.

ünlü sanatçı Bülent Ersoy 12 Eylül ihtilalinden sonra 8 yıllık yasaklı dönemi sırasında parasız kalıp bunalıma girince hayatına son vermek istedi.

Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi gören Ersoy, doktorların çabalarıyla hayata döndürüldü. Kanunla tekrar sahnelere dönen Ersoy pişman olduğunu hep söylüyor.

ünlü manken Doğa Bekleriz eşinin dayakları yüzünden intihara teşebbüs ettiğini açıklamıştı.

"Bekleriz, "Eski eşimle flört aşamasındayken giydiğim kıyafetler yüzünden tartışıyorduk. Onunla sık sık kavga ediyorduk. Bu dönemlerde intihara teşebbüs etmiştim. Yaptığımın yanlış olduğunu anladım" demişti.

Yeşilçam'ın usta aktörlerinden Cüneyt Arkın da felç tehlikesi geçirdiği sırada intiharı düşündüğünü itiraf etmişti. Arkın, kendi internet sitesinde o anda neler hissettiğini şöyle anlatmıştı:

""Tam felç halindeydim. Korkunç acılar çekiyordum. Kararımı vermiştim. İntihar edecektim. Ameliyat öncesi beni çılgınca sevindiren bir şey oldu. Beklemediğim bir anda beklenmedik yerde odamda büyük oğlum Murat İngiltere'den gelmiş, orada dimdik duruyordu. Bir an tepkisiz kaldım. Sonra Cüneyt Arkın'a benzettim. İlk kitaplarımı selamladım. Güvercinlere uzaktan yem attım. Düşünmeye başladım. ölüm ve hayat.

Marianne Faithfull şöhretinin en parlak günlerini yaşadığı 1969'da intihara kalkıştı.

Bunun sebebi de o dönem sevgilisi olan Rolling Stones üyesi Mick Jagger ile ayrılmasıydı. Ama Faithfull'un girişimi başarılı olmadı.

E.T. filmiyle çocuk yaşta şöhreti yakalayan Drew Barrymore bunun bedelini de ağır ödedi. çocuk yaşta uyuşturucu ve sigara kullanmaya başladı Barrymore.Bunun sonucunda da henüz 15 yaşına bile gelmeden rehabilitasyon merkezlerinde tedavi görmeye başladı.

1989'da 14 yaşındayken intihar girişiminde bulundu genç yıldız. Ama uzun süreli tedaviler sonucunda yaşama döndü.

ünlü yıldız Halle Berry için hayat şimdi her zamankinden daha güzel. Ama ünlü yıldız da eski eşi David Justice'dan boşanma sürecinde canına kıymaya kalkıştı.

Berry, Parade dergisine verdiği röportajda karbonmonoksit soluyarak kendini öldürmeye çalıştığını açıklamıştı.

İki yıl önce hem özel hayatı hem de kariyeri tepetaklak giden Britney Spears da intihara teşebbüs etti.

Spears tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde kendini asmaya kalkıştı. Daha sonra da genç yıldız uyku ilacı alarak intihar etmeye kalkıştı. Ancak Spears gördüğü tedaviler sonucunda iyice toparlandı.

ünlü aktör Owen Wilson sevgilisi Kate Hudson'dan ayrıldıktan sonna intihara teşebbüs etti.

Basın; Wilson'ın o sırada işlerinin de ters gittiğini, kariyerinin düşüşe geçtiğini bunun üstüne bir de sevgilisinden ayrılınca bunalıma girdiğini iddia etti. Wilson kısa tedavi gördü ve kısa sürede sağlığına kavuştu.