Kendi tarzınızı yaratın

Kıyafetler kişinin ruh halini, zevklerini, yaşam tarzını ve statüsünü anlatıyor...

02 Ekim 2009, Cuma 15:45
A A

Kıyafetler kişinin ruh halini, zevklerini, yaşam tarzını ve statüsünü anlatıyor. Hatta eski toplumlarda kadınlar giydikleri kıyafetlerle, taşıdıkları renklerle mutlu mu, yasta mı, bekar mı olduğunu belli ederdi. Günümüzde ise farklı moda akımları kitleleri peşinden sürüklüyor. Özellikle son zamanlarda dikkat çeken bu akımlardan biri de sokak modası...

Dünyanın birçok ülkesinde daha çok gençlerin tutkunu olduğu sokak modası artık Türkiye’de de yavaş yavaş tanınmaya başladı. Sokak modası diye tabir edilen bu sıradışı tasarımları bulabileceğiniz butiklerden biri de Galatasaray’daki Lazy Butik. Galatasaray Lisesi’nin yanından aşağı inen sokakta bulunan ve kırmızı bir televizyon ekranını andıran vitriniyle dikkat çeken Lazy Butik ilk olarak 2004 yılında Ankara’da açılmış.

İKİNCİ MAĞAZA İSTANBUL'A

Daha çok yurt dışından getirilen tasarımların satıldığı butik büyük ilgi görünce 2005 yılında da İstanbul’da ikinci mağaza hizmete girmiş. Kısa zamanda sıradışı olmayı tercih edenlerin adresi olmayı başaran butikte Türk, Japon, İsveçli, Finli ve Hollandalı tasarımcıların kreasyonlarını bulmak mümkün. Asıl mesleği DJ’lik olan Güray Bozbay’ın Lazy Butik hikayesi Ankara’da yaşadığı yıllarda eline geçen bir katalogla başlamış. Japonya’da sokaktaki insan fotoğraflarının yer aldığı bu katalog Güray Bozbay’ı öylesine etkilemiş ki o güne kadar yaptığı işten bile vazgeçmesine neden olmuş.

NEDEN TÜRKİYE'DE YOK?

Katalogda o zamana kadar görmeye alışık olmadığımız çok farklı tarzda giyinen Japonlar’ı gören Güray Bozbay ‘bu tarz neden Türkiye’de de olmasın’ diye düşünmüş ve soluğu Japonya’da almış. Japonya’yı ‘dünyaca ünlü modacıların da ilham aldığı bir yer’ olarak tanımlayan Güray Bozbay orada tamamen kendi yarattıkları stilde giyinen insanlarla tanışınca bambaşka bir modayı, sokak modasını keşfetmeye başlamış. Alışılagelenin dışında ve yaratıcı tasarımlarla dolu bir dünya... Örneğin ayakkabı numarası 37 olan biri 42 numara bir ayakkabı alıp bağcıklarını farklı tarzlarda bağlayarak giyebiliyor. Bu şekilde kendine göre bir tarz yaratıyor. Ya da aynı model bir çift ayakkabının iki farklı rengini aynı anda giymenin çarpıcılığı!

BAŞTA GENÇLER ETKİLENDİ

Standardın dışındaki Japon sokak modası Güray Bozbay’ı öylesine etkilemiş ki o da bu tür tasarımları satabileceği bir konsept butik açmaya karar vermiş. Hoşuna giden Japon tasarımları satın alıp Türkiye’ye döndüğünde Ankara’da ilk butiğini açmış. 2004 yılında açtığı butik yavaş yavaş başta gençler olmak üzere insanların ilgisini çekmeye başlamış. Bu arada Güray Bozbay sadece Japonya ile sınırlı kalmamış. Hollanda, Finlandiya ve İsveç’e de seyahatler yaparak bu ülkelerdeki sokak modasından da tasarımlar satın alıp butiğinde satmaya başlamış. Zaman içinde butiğin konseptinde kıyafetten ayakkabıya, takıdan çantaya birçok tasarım satılmaya başlanmış.

SIRADIŞI GİYİM TUTKUNLARI

Ankara’da her şey yolunda gidince bu kez aynı konsept İstanbul’da da başlatılmış. Lazy Butik, 2005 yılında Galatasaray’da sıradışı giyim tutkunlarıyla buluşmuş. Ürün yelpazesi daha da genişleyen butikte şimdi yabancı tasarımcıların yanısıra Türk tasarımcıların kreasyonları da yer alıyor. Bunlardan biri farklı ayakkabı tasarımlarıyla dikkat çeken Bilge Köprülü. Lazy’ye girer girmez dikkatinizi çeken neşeli ve feminen ayakkabılar Bilge Köprülü’nün Cicci Cocco markasıyla ürettiği tasarımlar. Zor beğenen ve kendi tarzını yaratmak isteyen kadınların tercih ettiği ayakkabılar gerçekten de tüm bakışları üzerine toplar cinsten...

Bu ayakkabılarda daha çok kanvas, ekose kumaşlar, keten gibi malzemeler tercih edilmiş. Lazy’de tasarımlarını bulabileceğiniz bir diğer Türk modacı ise Sena Çevik. Yüzde 100 organik pamuktan üretilen tasarımlar Boa markasıyla Lazy Butik’te satılıyor. Yalın ve rahat modellerden oluşan Sena Çevik tasarımları baskı aşamasında da organik boyalarla renklendiriliyor. Melis Binay ve Aslı Jackson da Lazy Butik’te kreasyonları satılan tasarımcılar arasında.

KAĞIT GÖRÜNÜMLÜ ÇANTALAR

Lazy Butik’te dikkat çeken bir başka tasarım da kağıt görünümlü çantalar. Senem Çelik tasarımı olan bu çantalar bagie markasıyla satılıyor. 7 farklı modelde tasarlanan bagie tasarımları yüzde 100 geri dönüşümlü bir ürün olan ‘tyvek’ (yüksek yoğunluklu polietilen) adlı bir malzemeden üretiliyor. Doğayla dost bir malzemeden üretilmiş olmasının yanı sıra ergonomisi, hafifliği, sağlamlığı (12 kiloya kadar taşıma kapasitesinde olduğunu öğrendiğimde kulaklarıma inanamadım) ve estetik görünümüyle de çok şık. Lazy Butik’te tasarımları yer alan isimlerin dönem dönem değiştiğini belirten Güray Bozbay “Amacımız müşterimize her zaman farklı olanı sunmak ve kendimizi tekrar etmemek.

BİR BENZERLERİ DAHA YOK

Yurt dışından getirdiğim tasarımların her birinden sadece bir model alıyorum. Yani Lazy’den satın alınan modelin bir eşini daha bulmak mümkün değil. Yurt dışından satın aldığım kıyafetler daha çok 36 ve 38 beden oluyor. Türk tasarımcıların kıyafetleri ise 36- 38 ve 40 bedende. Ayakkabılarda da numaralar 36-37 ve 38 ile sınırlı. Yalnız ayakkabılar Ankara ve İstanbul mağazalarımız için birer adet yapılıyor” diyor. Anlayacağınız, müşteri Lazy’de hoşuna giden bir tasarım bulduğunda hemen satın almalı aksi halde bir daha onu bulamayabilir. Güray Bozbay müşterilerine bir de bilgilendirme hizmeti verdiklerinden söz ediyor.

Lazy’den alış veriş yapanlar mağazadaki yenilikleri facebook sayfasından takip edebiliyor. Ya da telefon edip aradıkları türde bir tasarımın o anda mağazada olup olmadığını ya da yeni ayakkabıların takıların gelip gelmediğini sorabiliyor. (Ben Lazy’yi keşfederken bizzat buna şahit oldum.)

ÜNLÜLER DE RAĞBET EDİYOR

Lazy’den alış veriş yapan ünlülere gelince kimler yok ki; Azra Akın, Okan Bayülgen’in eşi Şirin Ediger, Derya Baykal, Naz Elmas, Irmak Ünal, Eda Taşpınar, Deniz Berdan, Teoman... Güray Bozbay kasım ayında Anadolu yakasında bir şube daha açmayı planlıyor, sonra sırada İzmir ve Eskişehir var. Ekonomik krizden etkilenmediklerini çünkü çok bilinçli bir müşteri profiline sahip olduklarını söyleyen Güray Bozbay’a ‘Şimdiye kadar hiç sizi çok şaşırtan bir müşteriniz oldu mu?’ diye sorduğumuzda şu cevabı alıyoruz: “Çok farklı müşterilerim var. Ama aklıma ilk gelen palyaço ayakkabısı gibi altı yaylı bir ayakkabı satın alan biri. O ayakkabıyı vitrinde dekor olarak kullanmak için almıştım. Bir gün 65 yaşında bir hanımefendi mağazayı gezip bu ayakkabıyı almaya karar verdi. Eskiden TRT’de spikerlik yapan biriymiş. Beni çok şaşırtmıştı. Kızına bir şeyler almak için mağazaya girip kendi için alış veriş yapan anneler de var. Asla ‘sadece gençlere hitap ediyoruz’ diyemem. Buraya Kadıköy’den gelen bir müşterim var o da orta yaşın üzerinde. Telefon edip ‘Oğlum yeni şeyler geldi mi?’ diye bana sorar. Şoförü onu getirir. Arabası kapıda bekler, o alış verişini yapar. Ayakkabı, çanta alır. Sonra da gider.

BAŞKA ŞEHİRLERDEN DE GELİYORLAR


İstanbul ve Ankara dışında başka şehirlerden de müşterilerim var. Onlar da internet yoluyla alış veriş yaparlar. Japon markası Comme des Garçons ve Marley tasarımlarını beğendiğini söyleyen Güray Bozbay “Moda beni asla ilgilendirmiyor. Çünkü ben modanın alternatifini sunuyorum. Klasik moda takipçisi olmadığım için klasik dışında kalan ve sıradışı olan her şey benim için önemlidir” diyor. Yolunuz Galatasaray tarafına düşerse zaman ayırıp mutlaka göz atmalısınız, siz de beğeneceğiniz çok farklı tasarımlar bulabilirsiniz. 

Lazy Butik: Yeni Çarşı Caddesi No: 9/A Galatasaray

RÖPORTAJ: Ayşegül SARSAR

6

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;