'Kendini iyileştiren' deri üretildi

Amerikalı bilim adamları, kendi kendini iyileştirebilen, dokunmaya duyarlı sentetik deri geliştirdi. Koreli bilimadamları ise ses ve yüzleri tanıyabilen robot yaptı. Bu gelişmeler ile bilim-kurgu filmlerinin gerçek olacağı zamanlar çok da uzak değil

13 Kasım 2012, Salı 12:39
A A

"Nature Nanotechnology" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir grup bilim adamı tarafından geliştirilen sentetik deri, dünyada normal ısıda kendisini iyileştirilebilen ve dokunulduğunda "basınç" algılayabilen ilk materyal oldu.

YARIM SAATTE KESİKLER İYİLEŞİYOR

Projeyi yöneten Prof. Zhenan Bao, sentetik derinin kendini tamir eden araçlar ile akıllı protez üretiminde çığır açacağını söyledi. Daha önce yapılan çalışmalarda üretilen materyallerin kendilerini iyileştirmesi için çok yüksek ısı gibi pratik olmayan koşullar gerektirdiğini belirten Prof. Bao, geliştirdikleri suni derinin, üzerine atılan bir kesiği oda sıcaklığında, sadece yarım saat içinde tamamen iyileştirebildiğine dikkati çekti.

İyileştirme sürecinde materyalin yapısında herhangi bir değişiklik meydana gelmediğine işaret eden Prof. Bao, materyalin böylece kendini sayısız kez düzeltebildiğini söyledi. Hidrojen bağları ile birbirine bağlanmış uzun molekül zincirlerinden oluşan dayanıklı plastik polimerden yapılan sentetik deri, atomlar arasındaki çekim sayesinde kendini iyileştirebiliyor.

Dokunmanın algılanması için materyale nikel partikülleri eklediklerini belirten Prof. Bao, iletkenlik ve mekanik güç kazandıran nikel partiküllerinin baskı uygulandığında hareket ederek materyali dokunmayı duyarlı hale getirdiğini belirtti.

SAMSUNG'DAN YÜZLERİ TANIYAN ROBOT

Samsung'un robot teknolojileri ile ilgili departmanı geçtiğimiz ay yeni insansı robotu IROS 2012 fuarında tanıttı.

150 cm boyunda 62 kilogram ağırlığındaki Roboray, insana benzer şekilde yürüyebiliyor. Sadece ayaklarında 12 adet eklemin bulunduğu Roboray'de toplam 44 eklem kullanılmış.

Eğimli yerlerde de yürüyebilen Roboray'in en büyük özelliği ise ses ve yüzleri tanıyabiliyor olması.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;