Kerpiç faciası

'Deprem öldürmez, bina öldürür' sözü bir kez daha doğrulandı. Elazığ'daki 6'lık depremde çoğu çocuk 51 ölü var

Kerpiç faciası

Elazığ depremi, Türkiye’de en çok deprem üreten Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fayı arasındaki bölgede yer alan Karakoçan Fayı’nda meydana geldi. Bu bölgede yıkıcı bir deprem bekleyen bilimadamları hazırladıkları raporlarla yetkilileri uyardı. Ancak, uzmanların tüm uyarısına rağmen yetkililer herhangi bir önlem almadı.

FACİADAN KARELER...

ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan, 24 Şubat 2010’da Meclis’teki Deprem Araştırma Komisyonu’na yaptığı sunumda “Malatya, Adıyaman, Elazığ hattında deprem bekleniyor” uyarısı yaptı. İnönü Üniversitesi’den Prof. Dr. Mehmet Önal dün “Son 20 gündür ana depremin habercisi olan 25 öncü deprem tespit etmiştik” dedi.

‘Panik olmasın diye uyarmadık’

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün 2005 ve 2007’de hazırladığı iki ayrı raporda “Elazığ, Bingöl, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş risk altında. Bu illerdeki 120 bin konut, 6 büyüklüğünde bir depreme bile dayanamaz” denildiği ortaya çıktı. Başbakanlık’a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit de “Depremi bekliyorduk. İnsanlar panik olmasın diye kimseyi uyarmadık” dedi.

BOĞULARAK ÖLDÜLER
Deprem Elazığlıları uykuda yakaladı. Dün sabaha karşı saat 04.32’de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremle yataklarından fırlayan halk, sabahın ayazında sokaklara döküldü. Depremden en çok Kovancılar ve Karakoçan ilçelerine bağlı Okçular, Yukarı Demirci, Kayalı, Göçmezler ve Yukarı Kanatlı köyleri etkilendi. Köylerdeki topraktan yapılan kerpiç evlerin neredeyse tamamı yıkıldı.

Donma tehlikesi yaşadılar

Bölgeye ekipler gelen kadar köylüler enkaz altındaki yaralıları ve cesetleri çıkardı. Dondurucu soğukta enkaz altında kalanlar donma tehlikesi yaşadı. 51 kişi öldü. 74 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Ölenlerin toprak yığınlarının altında nefes alamayarak boğulduğu belirlendi. Bölgede sağlık ekibi ve yatak sayısı yetersiz kalınca kargaşa çıktı. 3’ü ağır olan yaralılar çevredeki hastanelere gönderildi.

Beşik gibi sallandı

Elazığ gün boyunca en büyüğü 5.3 olan 100’ün üzerindeki artçı şokla beşik gibi sallandı. Panik içindeki halk günü sokaklarda geçirdi. Depremde Elazığ’daki kamu ve okul binaları da hasar gördü. Okullarda eğitime iki gün ara verildi. Deprem, Elazığ’ın yanı sıra Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Muş, Batman, Siirt ve Malatya’da da hissedildi.

TÜRKİYE GÜN BOYU SALLANDI
Elazığ depreminin ardından dün saat 13.16’da Adana’nın Aladağ ilçesinde 4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Saat 01.28’te de Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 18.07’de ise Bursa’nın Gemlik ilçesi 3.5 büyüklüğündeki depremle sallandı. Halkta korku ve paniğe neden olan depremlerde can ve mal kaybı yaşanmadı.