Kerry'den Sisi'ye ziyaret ve terörle mücadele sözü

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, 3 Temmuz darbesinini mimarı eski Genelkurmay Başkanı, yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı Abdulfettah El-Sisi ile görüştü. Kerry, Mısır Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde de terörle mücadeleye yardım için Mısır'a Apache helikopterler vereceklerini açıkladı

23 Haziran 2014, Pazartesi 10:15
A A

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry resmi ziyaret için Mısır'da... Gündem başta Irak olmak üzere bölgesel konular. Kerry Irak'la ilgili, "ABD Irak yönetimi için hiçbir kişi ya da grubu desteklemiyor" sözleriyle siyasi iktidarı halk belirler mesajını verdi

Kerry günübirilik ziyareti kapsamında 3 Temmuz darbesinini mimarı eski Genelkurmay Başkanı, yeni Cumhurbaşkanı Abdulfettah El-Sisi ile görüştü. Görüşmelerde yeni dönemde ABD-Mısır ilişkilerinin gidişatı, Irak, Filistin, Suriye ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere bölgesel sorunlar ele alındı.

Basın toplantısında Kerry, Irak'ın geleceğini Irak halkının belirleyeceğini söyledi, "ABD herhangi bir kişi ya da grubu desteklemiyor" dedi. Kerry, Irak'ta tüm grupları temsil eden bir yönetim görmek istedikleri mesajı verdi.

ABD TERÖRLE MÜCADELE İÇİN MISIR'A APACHE HELİKOPTER VERECEK

Kerry Mısırlı mevkidaşı  Samih Şükri ile de görüştü. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Kerry, ABD'nin geçen yıl askıya aldığı 1.3 milyar dolarlık askeri yardımın bir kısmının serbest bırakılacağını ve 10 Apache helikopterinin Mısır'a gönderileceğini açıkladı.

MISIR VE İSRAİL TERÖRLE MÜCADELE İÇİN ORTAK ÇALIŞIYOR


Kerry, "Apache helikopterleri, terörle mücadeleye destek için yakında gönderiliyor. Nitekim Mısır ve İsrail, terörle mücadele için çalışmaktadır. Böylece Amerikalı vatandaşların vergilerinin doğru bir yere gittiğinin garantisini vermiş oluyoruz" diye konuştu.

ABD İLE MISIR ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞLARA VURGU İÇİN...

İki ülke arasındaki güçlü ilişkilere ve ABD ile Mısır arasındaki tarihi ortak bağlara vurgu yapan Kerry, bu güçlü ortak bağları tazelemek ve Irak ile Libya örneğinde olduğu gibi bölgenin karşı karşıya kaldığı önemli konuları görüşmek amacıyla ülkeyi ziyaret ettiğini belirtti. Kerry, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün bölge için bir tehlike olduğuna dikkati çekerek, Irak'ın, halkın tümünü temsil edecek, kapsayıcı ve tehlike odaklarına karşı koyabilecek bir yönetime kavuşmasını umduklarını kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri de Mısır ve ABD'nin Irak'ta yaşanan olaylardan son derece endişe duyduğunu ifade ederek, bu çerçevede "iki ülke ve Körfez ülkeleri arasında şiddetle mücadele amacıyla organize olunması" gerektiğini vurguladı.

Ülkesinin Irak'ın toprak bütünlüğü ve barıştan yana olduğunu belirten Şükri, "Irak'taki siyasi sürecin millli birlikle sonuçlanmasını temenni ediyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'daki temaslarını tamamlamasının ardından Ürdün'ün başkenti Amman'a geçti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.