KEY mağdurlarına müjde

Ankara 14'üncü İdare Mahkemesi, KEY kesintisi yapılmasına rağmen yayımlanan listeye giremeyen memurun başvurusunu haklı bularak paranın ödenmesine karar verdi.

a
a
Perşembe, 06 Mayıs 2010 - 05:00


KEY mağdurlarına müjde

Reddedildi mahkemeye gitti

Jandarma Komutanlığı’ndan emekli olan bir memur, isminin Konut Edindirme Yardımı (KEY) listesinde olmaması nedeniyle görevli olduğu 1987-1995 arasında yapılan kesintilerin ödenmesi için komutanlığa başvurdu. Ancak başvurusu reddedildi. Bunun üzerine konuyu Ankara 14’üncü İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, ‘listelerin bildirilmemesi veya yanlış bildirilmesi halinde hak sahibine karşı sorumluluk ilgili kurumdadır’ hükmü gereğince komutanlığın sorumlu olduğuna karar verdi.

Mükerrer ödemeyi de önledi

Ankara 14. İdare Mahkemesi, komutanlıktan KEY kesintilerini talep etti. Davacıya bugüne kadar herhangi bir ücret ödenmediğini tespit eden mahkeme, bu işlemin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, işlemin hukukla bağdaşmadığı kanaatine vardı. Emekli memura hakkı olan paranın ödenmesine hükmeden mahkeme ayrıca mükerrer ödemenin önüne geçilebilmesi için kararın bir örneğinin Türkiye Emlak Bankası ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na bildirilmesini de istedi.