KEY'de kurumlara ek süre

Konut Edindirme Yardımı'nda (KEY) kurumlara, hak sahiplerinin bilgilerinin Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'na teslimine ilişkin tanınan süre uzatılıyor. Yasa taslağı, listeleri zamanında gönderilmeyen 1.5-2 milyon kişinin sorununun çözümünü öngörüyor

KEY'de kurumlara ek süre

2 MİLYON KİŞİYE ÇARE

Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri için hazırlanan yeni yasa taslağı Başbakanlık’a gönderildi. Hazine’den yapılan açıklamaya göre, taslak ile 5664 sayılı KEY Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ile hak sahiplerinin bilgilerinin Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’na teslimine ilişkin kurumlara tanınan süre uzatılıyor. Taslak, listeleri süresinde Emlak Bankası’na gönderilmeyen 1.5-2 milyon kişinin sorununun çözümünü öngörüyor.

ÖDEMELER DEVAM EDİYOR

11 Kasım itibarıyla, 5 milyon 397 bin 382 hak sahibine 2 milyar 544 milyon 31 bin 930 lira KEY ödendi. İlk listede ismi bulunmadığı halde KEY alma hakkına sahip olanlara ilişkin işlemler, ilgili kuruluşlarca süresi içinde tamamlanamadı. Sorunların giderilmesi için 5664 sayılı kanunda değişiklik öngören kanun tasarısı taslağı Başbakanlık’a sevk edildi. Taslak yasalaşınca kesinleşen hak sahiplerine ödeme yapılacak.

YENİ LİSTE OLUŞTURULACAK

Taslakta, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sandıklar, defterdarlıklardaki, hak sahiplerini bildirmek için 31 Aralık 2010’a kadar süre veriliyor. Emlak Bankası, üç alda bir listelerde güncelleme yaparak ödemeyi sağlayabilecek. Kurumların gönderdiği bilgilere göre banka yeniden liste oluşturacak. Böylece, hak sahipleri, 2010 yılı sonunu beklemeden paralarını alabilecek. KEY ödemeleri sırasında, 1.2 milyondan fazla kişi SGK’ya itiraz etmişti.

DEPREM VE SELZEDEYE MÜJDE

Taslak ile kayıtları deprem, sel, yangın gibi nedenlerle zayi olan hak sahiplerinin de ödemelerden yararlanabilmesi için düzenleme yapılıyor. Yasa uyarınca, kurumların yeni listeleri 28 Haziran’a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’na iletmesi gerekiyordu. Yasal süre sonunda çok sayıda kişiyi içeren listelerin gelmemesi üzerine, bu listelerin kabulünü sağlamak için, teslim süresinin uzatılması için yasa taslağına bir madde eklendi.