Kılıçdaroğlu aday oldu

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 22 - 23 Mayıs'taki kurultayda CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı

Kılıçdaroğlu aday oldu

Kılıçdaroğlu, düzenlediği kısa basın toplantısında şu açıklamayı yaptı:
 
"Kurultaya doğru geri sayım başlamıştır. Ülke gündeminin olağanüstü yoğun olduğu bilginizdedir. Yaşanan sıkıntıların yurttaşlarımızı böylesine bunalttığı bir dönemde, 90 yıllık köklü bir geçmişi olan partimizin adaysız, eli kolu bağlı olması düşünülemez. Bu dönemde partideki yeri ve konumu ne olursa olsun tüm CHP'lilerin, bir sorumluluk duygusu içinde davranmaları gereğin de ötesinde bir zorunluluktur.

Partimize yönelik komploları bozmalıyız, kuşatmaları yarmalıyız. Çalma, çırpma, korku ve baskı dönemini kapatıp, yolsuzluk yapanlardan hesap sormalıyız. İşsizlik ve çaresizliği yeneceğimizi haykırarak halka umut vermeliyiz. Daha önemlisi önümüzdeki seçimlerde halkımızın oylarıyla iktidara gelebilmek için gerekli olan tüm hazırlıkları hiç vakit kaybetmeksizin başlatmalıyız. Bugün bu hedefi gerçekleştirme yükümlülüğümüz var. 

Seçmeni ve örgütü ile partimizin ve genel kamuoyunun gösterdiği büyük ilgi ve destekten güç alarak 33. Olağan Kurultay'da CHP Genel Başkanlığı'na aday olacağımı kamuoyuna duyurmayı önemli bir görev sayıyorum.

CHP örgütününü, aprti yöneticilerinin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir parti sorumluluğu ve bir parti bilinci ile değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya davet ediyorum. Bu anlayış doğrultusu içinde onurla ve gururla sürdürmekte olduğum  CHP Grup Başkanvekilliği görevimden de istifa ediyorum."

Kılıçdaroğlu bir soru üzerine Baykal ile yeniden görüşmediğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, "İl başkanları toplantısından Baykal'a yönelik bildirim çıkarsa tavrınız değişecek mi? sorusunu ise "Ben tavrımı açıkladım. Genel Başkan adayı olacağımı açıkladım" dedi.

SAV'DAN DESTEK

Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Önder Sav, "CHP'nin elinin kolunun bağlı olmadığı görüldü. Kılıçdaroğlu'nu destekliyorum." açıklamasını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın açıklamasına Ankara il başkanı ile birlikte gelmesi de "Önder Sav'ın desteği" olarak yorumlanmıştı.

60 milletvekili desteğini açıkladı