Kılıçdaroğlu: Arkadaşlarımız gittiler, aldılar

CHP Lideri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, Cüneyt Ünal'ın CHP heyetine teslim edilmesini 'manidar bulduğu' şeklindeki sözlerine yanıt verdi

17 Kasım 2012, Cumartesi 15:36
A A

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Cüneyt Ünal’ın serbest bırakılmasına ilişkin, "Arkadaşlarımız gittiler, bu arkadaşımızı aldılar, Türkiye’ye getirecekler. Bundan herkesin mutlu olmasını isterim. Yurttaşlarımız dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun, zulüm ve baskı görmemeli" dedi.
Kılıçdaroğlu, Akatlar’daki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ndeki gençlerle bir araya geleceği program öncesinde basın mensuplarının gazeteci Cüneyt Ünal’ın serbest bırakılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Cüneyt Ünal’ın CHP heyetine teslim edilmesini manidar bulduğunu söyledi. Sizce ne demek istedi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ne diyeceğiz şimdi? Bir insanın hayatını kurtarıyorsunuz. Suriye zindanlarından çıkarıyorsunuz. Bu bir gazeteci. Haber için oraya gitti. Eşi kurtarılmasını istiyor. Gazeteci dernekleri kurtarılmasını istiyor. Onlar geldiler rica ettiler. Onlar geldiler. Dernekler, aileler ’Ne olursunuz çocuğumuzu kurtarın’ diye. Onlar da gittiler kurtardılar. Normalde ne olması lazım. Teşekkür etmesi lazımlar. Hiçbir yurttaşımızın adı ne olsuna olsun unvanı, rengi, kimliği ve inancı ne olursan olsun saçının teline zarar gelmesini istemeyiz. İster Suriye’de ister Amerika ister Çin’de eğer serbest bırakılacaksa ben 135 milletvekilimi dünyanın bütün ülkelerine gönderirim. Oradan benim insanımı kurtarın derim. Kendi insanımızı kurtarıyorum. Zindandan kurtarıyorum.Manidarmış. Neyin manidarıymış? Oturun kalkın CHP’ye teşkkür edin. Suriye batağından o gazetecimizi çıkardık Türkiye’ye getirdik. Türkiye için getiriyoruz insanımız için gazeteciler için getiriyoruz. Bu ülkenin sağlıklı haber alma hakkı için getiriyoruz. Bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının hayatı çok önemlidir. Bu gazeteci arkadaşımız, uzun süredir zulüm ve baskı altındaydı, hapishanedeydi. Bu arkadaşımızı kurtarmak bizim için bir görevdi. Arkadaşlarımız gittiler, bu arkadaşımızı aldılar, Türkiye’ye getirecekler. Bundan herkesin mutlu olmasını isterim. Yurttaşlarımız dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun, zulüm ve baskı görmemeli. Hele haber yapmak için giden bir gazetecinin baskı altında tutulmasını, hapishanelerde tutulmasını kabul etmeyiz."

>> Gül: Bütün gayretleri takdir etmek lazım

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;