Kılıçdaroğlu Baykal ile görüşecek

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, kurultaydaki tavrını netleştirmek için Baykal'dan randevu isteyerek eski genel başkanın geri dönüş konusundaki kesin kararını öğrenmeye çalışacak

Kılıçdaroğlu Baykal ile görüşecek

Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’ndan istifasının ardından gözler uzunca bir süredir yeni lider adayı olarak adı geçen grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrildi. CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu’nun Baykal’ın kurultaya ilişkin “net yol haritası”nı öğrenmek için randevu isteyeceği, bu görüşmeden sonra adaylıkla ilgili kararını netleştireceği konuşuluyor.

CHP’nin 22-23 Mayıs tarihinde gerçekleştireceği seçimli olağan kurultay için geri sayım başlarken Baykal’ın “kurultaya katılmayacağı” açıklamasıyla birlikte kulislerde, Baykal’lı ya da Baykal’sız formüller dillendiriliyor.

En güçlü genel başkan adayı olarak uzunca süredir gündeme getirilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir tavır izleyeceği merak ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun ise bu konuda karar vermek için Deniz Baykal’ın “kesin karararını” görmeyi beklediği konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’nun hem kamuoyunda oluşan “kırgınlık varmış” görüntüsünü ortadan kaldırmak hem de Baykal’ın kesin kararını ve görüşünü öğrenmek için “randevu isteyeceği” dile getiriliyor. Deniz Baykal’ın kaset olayıyla ilgili olarak hükümeti sert bir dille itham etmesine de dikkat çekilirken yakından tanıyanlar Baykal’ın elinde “çok güçlü bulgular olmadan” böylesine sert bir çıkışı yapabileceğine ihtimal vermiyor. Kılıçdaroğlu’nun, kaset olayı ile hükümet arasındaki bağa ilişkin bulguların ne olduğunun da izini süreceği konuşuluyor. Çünkü bir iddiaya göre Baykal’ın bu bulguları kamuoyu ile henüz paylaşmaması olayı zamana yayma stratejisinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Kılıçdaroğlu’nun, Baykal’ın genel başkanlığa delegelerce aday gösterilmesine sıcak bakması durumunda ise bu eğilimin dışına çıkmayı düşünmeyeceği, Baykal’ın net bir tavırla dönmeyeceğini ortaya koyması durumunda ise kurultay sürecini izleyeceği belirtiliyor. Partinin merkezinde yer alan çekirdek kadro içerisinde de bu süreçte “çatlak” oluştuğu da dillendiriliyor. Hatta Baykal’a en yakın isimler arasında sayılan bir vekilin CHP’nin Meclis grubuna yansıyan kulis trafiğini de yakından izliyor.

Cumhuriyet