Kılıçdaroğlu: Öymen gereğini yapmalı

Tunceli'de konuşan CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim isyanları ile ilgili açıklaması nedeniyle, Onur Öymen'i bir an önce gereğini yapmaya davet etti

Kılıçdaroğlu: Öymen gereğini yapmalı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu annesinin cenaze törenine katılmak için geldiği Tunceli’de, CHP İl ve Merkez İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 10 Kasım'da TBMM Genel Kurulu’nda Öymen’in CHP Grubu adına söz alarak bir konuşma yaptığını hatırlattı.

"Sayın Öymen’in yaptığı konuşmada, Dersim isyanına vurgu yapması, PKK terör örgütü ile Dersim isyanı arasındaki bağlantıyı kurmak istemesi, çoğu çevrede gerçekten ciddi tepkiler yaratmıştır" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Şunun altını özenle çizmek isterim. Dersim coğrafyasında yaşanan olay, bir insanlık dramıdır.

Bu bölgede yaşayan insanlar, o dönemin acılarını, o dönemin kaybolan hayatlarını, o dönemin ağıtlarını dinleyerek, bugünlere geldiler. O dönemde yapılan çok ciddi, insanlıkla bağdaşmayan olaylar oldu. Ama bu olaylarla, günümüzde terör örgütüyle mücadelenin bir unsuru, benzeriymiş gibi ifade etmenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum."

'GEREĞİNİ YAPARAK CHP'Yİ RAHATLATSIN'

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, bölge insanının, bu coğrafyada yaşanan olayları, "Biz kimseye kin tutmayız" felsefesinin gereği olarak, hiçbir zaman intikam duygusuyla geleceğe taşımayı düşünmediklerini belirterek, "Acıyı bal eylemiş, bağırlarına taş basmışlardır. Elbette o dönemde yanlışlar, hatalar olmuştur. Ama bunu günümüze taşıyıp, o olayları kaşımak doğru değildir. Yara kanamıştır.

Bu süreçte yapılması gereken tepkileri dikkate almaktır. Tepkileri dikkate alması gereken sayın Onur Öymen’dir ve gereğini yapmak zorundadır. Gereğini yaptığı zaman hem CHP’yi, hem CHP’deki parlamenterleri ve CHP’lileri rahatlatmış olacaktır" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen’in konuşmasını "Talihsiz bir açıklama" olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Hepimiz üzerimize düşen görevi yaparak, toplumun duyarlılık ve tepkilerinin, beklentilerinin gereğini yapmak durumundayız. Bunu yaptığımız zaman Türkiye’de demokratikleşmenin önünü açmış oluruz.

Halkın tepkisine karşı, politikacının duyarlılığının önünü açmış oluruz. Bu çok önemli bir olgudur, önemli bir olaydır. Sayın Öymen’in söylediklerinden daha çok kamuoyunun algılama tarzı daha önemlidir. Eğer kamuoyu sayın Öymen’in söylediklerini farklı algılamışsa, sayın Öymen bunun gereğini yerine getirmelidir."

2