Kılıçdaroğlu'dan Başbakan'a "Kayseri" mektubu

Kılıçdaroğlu'dan Başbakan'a "Kayseri" mektubu

14 Mart 2011, Pazartesi 10:47
A A

CHP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı bir açıklamada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki ‘rüşvet iddialarıyla’ ilgili bir belge gönderdiği bildirildi. Gönderilen mektuba iliştirilen belge, “Rüşveti itiraf eden Hacı Ali Hamurcu’nun el yazılı defteri....” olarak isimlendirildi.

BELGEDE İSİM LİSTESİ VAR

Kılıçdaroğlu, mektubunda, “Amacım, rüşveti, yolsuzluğu ihbar eden kişi tarafından kendi el yazısıyla yazılmış defteri göndererek kimseyi zan altında bırakmak, suçlu yaratmak değil. Amacım, varsa suçu ortaya çıkarmak, suçluyu da yargıya teslim ettirmek,” dedi. Mektuba iliştirilen, rüşveti ihbar ettiği iddia edilen Hacı Ali Hamurcu’nun el yazısıyla yazdığı defterde rüşvetin kimden alındığı, kime verildiği ve rüşvete adı karışanların isim isim belirtildiği duyuruldu.

CHP liderinin, Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Başbakan,

13.12.2010 tarihinde, TBMM Genel Kurulu’nda, 2011 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısının tümü üzerinde görüşlerimi açıklarken ve 24 Şubat 2011 günü CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Kayseri Belediyesi’ndeki yolsuzluğa dikkat çekmiş, rüşvetin kime ve nasıl dağıtıldığını gösteren defteri size göndereceğimi belirtmiştim.

Bu mektup ile birlikte, Hacı Ali Hamurcu’nun el yazısıyla rüşvet dökümünü gösteren defteri ekte bilginize sunuyorum.

Sayın Başbakan,

Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı daha var. Rüşvet belediyenin makbuzu ve mühürü kullanılarak toplanmıştır. Ancak, toplanan paraların hiçbiri belediye kasasına girmemiş ve kayıtlarında yer almamıştır.

Amacım, rüşveti, yolsuzluğu ihbar eden kişi tarafından kendi el yazısıyla yazılmış defteri göndererek kimseyi zan altında bırakmak, suçlu yaratmak değil.

Amacım, varsa suçu ortaya çıkarmak, suçluyu da yargıya teslim ettirmek.

Amacım, rüşvetin kimlerden ne kadar alındığını ve kimlere hangi miktarda verildiğini gösteren el yazılı defteri soğukkanlılıkla incelemeniz, birilerini kayırma çabasına girmeden iki müfettiş görevlendirerek araştırılmasını, soruşturulmasını sağlamanız.

Çünkü, böyle bir rüşvet defteri varken idari soruşturma başlatılmamasını doğal olarak çok yadırgıyorum.

Bu defterde kayıtlı, dökümü belli rüşvet dağılımını sizin de sorumlu ve sağduyulu bir yaklaşımla incelemeniz halinde, bu defter savcının gözünden nasıl kaçmış diye şaşıracağınıza inanmak istiyorum.

Sayın Başbakan,

Diyelim ki, savcı bu defteri görmedi, veya görmek istemedi, peki Vali’de mi görmedi?

Hiçbir adli veya mülki görevlinin böylesine bir iddiayı, el yazısıyla, isim isim ortaya konulmuş rüşvet dökümünü görmemiş olması sizce de normal mi?

Daha açık sormak gerekirse, sizin veya sizin talimatınızla görev yapanların, Kayseri’deki yolsuzluğu ortaya çıkarmak, varsa sorumlularını yargıya teslim etmek gibi bir niyetiniz var mı?

Bunu gerçekten görmek istiyorum.

Bu yolsuzluk dosyasını hem vali, hem de müsteşar olarak kapatan birinin tarafsız İçişleri Bakanı olarak görevlendirildiğini de hatırlamanızı isterim.

Tüm bunlara rağmen, hukuk ve yolsuzluklarla mücadele adına bu adımı atmanızı istiyor ve diliyorum.

Saygılarımla

Kemal Kılıçdaroğlu

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;