Kılıçdaroğlu'dan Melih Gökçek'e cevap

Kılıçdaroğlu'dan Melih Gökçek'e cevap

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Melih Gökçek’in, “Kemal Kılıçdaroğlu havuzlu villası var mı yok mu açıklasın” sözüne cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Gökçek’i çok ciddiye alan bir insan değilim. Onun zaten maskesini indirdim. Şimdi tabi kendi kendisini gündeme taşımak istiyor” dedi.

Referandum gezisini Aksaray’da sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Grand Otel’de basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptığı, “Kemal Kılıçdaroğlu havuzlu villası var mı yok mu açıklasın” dediğinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Gökçek’i çok ciddiye alan bir insan değilim. Onun zaten maskesini indirdim. Gardı da düştü. Şimdi tabi kendi kendisini gündeme taşımak istiyor. Ama kendisine bir katkıda bulunmak isterim. Benim kooperatif hissemi 5 kuruş kar almadan yaptığım bütün harcamaları verirse kendisine aynen verebilirim.”
Kılıçdaroğlu. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile ilgili soru üzerine ise “Dün bir televizyon kanalında söyledim. Silahlı Kuvvetler'de yeni görev atanan komutanlar, Silahlı Kuvvetlerin içinde yetişmiş birikimi olan komutanlar. Silahlı Kuvvetler, siyasi otorite de kendi düşüncelerini paylaşır, orduyla ilgili atamaları yapmıştır ve Resmi Gazete'de yayınlanacak ondan sonra yürürlüğe girecek” dedi.

“MALİYEDE ÇALIŞTIM, KAYNAK KULLANMAYI BİLİRİM”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda kendisine sürekli yapacakları icraatlarla ilgili kaynağı sorduğunu belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
“Sayın Başbakan o koltuğa oturduğum zaman görecek, kaynağını nereden bulduğumu. Biz birşey söylüyorsak onu araştırmadan söylemiyoruz. Sayın Başbakan beni çok iyi tanısın, ben aynı zamanda uzun yıllar Maliye Bakanlığı’nda çalıştım. Kaynakta sıkıntı nasıl olur, nasıl doğru dürüst kullanılır bunların hepsini biliriz. Biz devletin resmi belgelerine dayanarak hesabımızı kitabımızı yaptık. Her yoksul ailede kadının banka hesabına asgari ücret para yatıracağız. Bakın bugün Ramazan’ın birinci günü. Yoksul aileleri, yoksulluğu sömürü haline getirmek hiçbir inançta yoktur. O ailelerin onuru vardır. Ama sayın Başbakan yoksulluğu sömürü haline getirdiği için, yoksulları sömürdüğü için kaynağı nereden bulacaksınız, diye soruyor. Söz veriyorum ben kaynağını da bulacağım. Kimseye ek yük de getirmeyeceğim. Tam tersine devlet bütçesinde tasarrufta yapacağım.”

İNSAFSIZ ZAMLAR YAPILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray kent merkezinde düzenlenen mitingde yaklaşık 2 bin kişiye hitap etti. Kılıçdaroğlu, bugün Ramazan ayının birinci günü olduğunu, manevi duyguların yoğun yaşandığını belirterek siyasi değil, dürüstçe bir konuşma yapacağını söyledi.
Zamlara değinen Kılıçdaroğlu, “Bugüne kadar gübreye yüzde 400, mazota yüzde 200, şeker pancarına yüzde 30 zam geldi. Bunun insafla ilgilisi varsa, hiç ses çıkarmıyacağım ama bu insafsızlıksa sizin vicdanınıza teslim ediyorum” dedi.

VATANDAŞ KEMAL SÖZÜ

Kemal Kılıçdaroğlu, mübarek ayda olduklarını siyasetçi sözü vermeyeceğini belirterek, şunları söyledi:
“Söz veriyorum. Siyasetci sözü değil, vatandaş Kemal’in sözünü veriyorum size. Bu memlekette hangi siyasi kul hakkı yiyecekse, karşısında sizin Kemal’i görecektir. Bana memur Kemal dediler, şimdi bay Kemal diyorlar. Ne derlerse desinler, hiç umurumda değil. Benim bir tek ismim var adım Kemal, o da millete feda olsun. Millet için çalışacağım. Efendi dediler, dalga geçmek için. Samimi söylüyorum ben efendi adamım. Bize çocukken anne ve babamız, oğlum büyük geldiğinde ayağa kalkacaksın dediler. Büyük varken konuşmayacaksın deyip, edep erkan öğrettiler ve bize çok şükür haram yedirmediler, kul hakkı yedirmediler.”

AİLE SİGORTASI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aile sigortası getireceklerini ifade etti. İnsanların yoksulluğunu teşhir etmeyeceklerini, CHP iktidarında yoksula yardım edeceklerini ama bunu gizli yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Aile sigortası getireceğiz. Uluslararası Çalışma Örğütü’nün kabul ettiği, 9 sigortadan biridir. 8’i Türkiye’de uygulanıyor. En son işsizlik sigortası kabul edildi. 9’uncusu aile sigortasıdır. Geliri olmayan ya da düşük geliri olan aileye her ay aile sigortasında düzenli aylık ödenir. Biz aylığının, yoksul ailede kadının banka hesabına yatıracağız. Kadın gidecek işçi gibi, emekli gibi, memur gibi, aylığını çekecek, çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Kimse onun yoksulluğunu bilmeyecek. Kimse onu sömürmeyecek. İzin vermeyeceğiz buna. Biz bunu söyleyince sayın Başbakan diyor ki parayı nerden bulacaksınız. Vallahi de billahi de bulacağız. Yoksul aileyi makarna vererek, bulgur vererek, pirinç vererek, kömür vererek sömürmeyeceğiz. Para vereceğiz ister makarna alır, ister kömür. Yoksulluğu o kadar sömürmeye alıştılar ki, adamcağız yoksul, işten çıkmış işsiz, geliri yok. Evinde doğalgaz var, illa kömür yakacaksın, doğalgaz var. Doğalgaz faturusını niye ödemiyorsun da zorla kömür veriyorsun. Çünkü onun yoksulluğunu sömüreceksin. Bize öğrettiler. Bizim inancımızda, ahlakımızda, siyasi felsefemizde yoksulluğu sömürmek doğru değildir. Yoksulun da, yoksul çocukların da onuru vardır.”

TAŞERON İŞÇİ OLMAYACAK

Devlet dairelerinde taşeron işçi olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliğin kaldırılıp, kadro verileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Devlet taşeron aracılığıyla işçi mi çalıştırır. Temizlikse, temizlikçi alırsın, kadroyu verirsin. Ama ömür boyu asgari ücrete mahkum edeceksin, ömür boyu onun iş güvencesi olmayacak. Bu bizim insanımız değil mi, çalışmıyor mu, alın teri dökmüyor mu, niye müdahale ediyorsunuz. Biz bunu da yapacağız söz veriyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, emeklilerede milil gelirden pay vereceklerini ve emeklilerin de birinci sınıf vatandaş yerine konacağını belirtti.

BAŞBAKAN’IN MAAŞI

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile aralarında yaşanan maaş polemiğine de değindi.
Kılıçdaroğlu, “Ayda 10 bin liraya yakın para alıyorsun. Alman Başbakanı’na bu aylıkla zor geçiniyorum diyorsun. Taksi parası, dolmuş parası, uçak parası vermez. Helikopter masrafı olmaz. Mutfak masrafı fazla olmaz. Çocukların Amerika'da okudu onun masrafı olmaz. Sen 10 bin lirayla geçinemiyorsun da Aksaraylı emekli 500 - 600 liraya nasıl geçiniyor” diye sordu.

DUBAİ ANLAŞMASI

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına Dubai'de yapılan anlaşmaya değindi. 1 milyar dolar karşılığı Kuzey Irak'a girilmeyeceğine ilişkin anlaşma yapıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Önce inkar ettiler. Ama anlaşma Amerika Hazine Bakanlığının internet sitesinde yayınlandı. Şimdi bütün vatandaşlarıma soruyorum. 1 milyar dolara, kendi ülkesini pazarlayan başbakana ‘evet’ mi, diyeceksiniz, ‘hayır’ mı diyeceksiniz? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmamış. 1 milyar dolara kendi ülkeni pazarladın, vicdan yok mu sende, ahlak yok mu sende diye soruyorum. Bilgi Edinme Kanunu’na göre, anlaşmadan bir örnek istedim. Sır anlaşmadır, gizli anlaşmadır, o anlaşmayı size veremeyiz dediler. Ne biçim sır. Amerika’nın hazine bakanlığında yayınlanıyor. Ama bir milletvekiline verilmiyor. Hepisinin maskesini indireceğiz” dedi.

Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)