Kılıçdaroğlu'na 100 bin TL'lik tazminat davası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "kişilik haklarına saldırıda bulunduğu" iddiasıyla CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde, 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı

Salı, 02 Kasım 2010 - 10:18

Kılıçdaroğlu'na 100 bin TL'lik tazminat davası

Başbakan Erdoğan’ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun, 26 Ekim 2010 tarihinde, TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Başbakan Erdoğan’ın şahsiyet haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu" ileri sürüldü.

"Kılıçdaroğlu’nun, yazılı ve görsel medya organlarında büyük bir yankı uyandıran, gazete ve televizyonlarda geniş bir yer bulan bu konuşma ve sözlerinin, siyasi bir içerik ve siyasi bir eleştiri dışında, tamamen Erdoğan’ı aşağılamaya ve toplum nezdinde yalancı biri olarak tanıtmaya yönelik olduğu" savunulan dilekçede, "Kılıçdaroğlu, bu konuşmasında, ’sert ve incitici siyasi eleştiri yapıyor’ düşüncesinin arkasına sığınmak suretiyle açıkça hakarete varan sözler ve değerlendirmelerde bulunmuştur" denildi.

Dava konusu konuşmada, kamu yararı bulunmadığı savunulan dilekçede, "Böyle bir üslubun, toplumun yararına olmadığı, toplumu yozlaştırdığı, düzeysizleştirdiği açıktır. Aslında bu üslup müvekkilimin yanında, aynı zamanda topluma da bir hakarettir.

Çünkü toplum katında, bu denli desteklenen bir kişiye karşı haksız ve yersiz bir değerlendirmenin topluma hakareti de içerdiği açıktır" denildi. Dilekçede, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, yasal faiziyle birlikte 100 bin TL manevi tazminat talep edildi.