Kılıçdaroğlu'na bir dava daha

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "e-muhtıra AKP iktidarı için oraya konmuştur" sözleri üzerine manevi tazminat davası açtı

28 Temmuz 2010, Çarşamba 17:08
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Fatih Şahin’in açtığı davanın dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun dün NTV’de canlı yayına katıldığı anımsatıldı.

"Kılıçdaroğlu’nun, programda, Başbakan Erdoğan’ın şahsiyet haklarına saldırı kastıyla, tamamen gerçek dışı iddia ve ithamlarda bulunduğu, onur ve saygınlığını ihlal ettiği" savunulan dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun, programdaki, Başbakan Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Dolmabahçe’de yaptıkları görüşmeye ilişkin sözleri aktarıldı.

BAŞBAKAN, KILIÇDAROĞLU'NA DAVA AÇTI

Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun, "Allah aşkına söyler misiniz? Ben darbe yapmaya kalkacağım, e-muhtırayı koyacağım, Başbakan ile oturacağım, sohbet edeceğim. Gizli sırlarımız neyse bölüşecekler, paylaşacaklar ve ben emekli olduktan sonra benim altıma çok pahalı zırhlı araç alınacak ve ben ödüllendireceğim", "Çünkü o e-muhtıra AKP’nin tekrar iktidara gelmesi için konmuştur oraya, mağdur edebiyatı için konmuştur oraya. Sayın Büyükanıt ile Sayın Erdoğan işbirliği yapmışlardır o olayda. Çıksınlar, söylesinler, ’Biz işbirliği yapmadık’ desinler" ve "Sayın Başbakan konuşmalı. Dolmabahçe’de ne konuştular, konuşmalı. Halkından gizli, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler devletin arşivine yansımıyorsa, orada çıkar işbirliği vardır. O çıkar işbirliği, ikisinin arasındadır. Çıkar işbirliğini açıklasınlar, biz de öğrenelim" ifadeleri vurgulandı.

Kılıçdaroğlu’nun iddialarının Başbakan Erdoğan’ı aşağılamaya yönelik olduğu kaydedilen dilekçede, "Müvekkilimin (Başbakan Erdoğan’ın) ülke çıkarları için değil, kendi özel çıkarları için kurumları kullandığını, onların itibarını sarsacak ilişkiler içinde olduğunu iddia etmek, açık bir hakaret oluşturur" denildi. Dava, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;