Kılıçdaroğlu'ndan e-muhtıra yorumu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 27 Nisan'da yayınlanan e-muhtıranın AKP'nin iktidara gelmesi için oraya konulduğunu ve Erdoğan ile Büyükanıt'ın işbirliği yaptığını ileri sürdü

27 Temmuz 2010, Salı 12:20
A A

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle: "(İnegöl ve Hatay'daki olaylar) Eğer siz ne olduğu belli olmayan bir açılım politikasıyla yola çıkarsanız ülkeyi bu hale getirsiniz. Ülkeyi yönetemiyorlar.

Bütün vatandaşlarımızı itidalli olmaya davet ediyorum. Çatışma kültürünün yaygınlaşması toplumu ayrıştırır. Hepimiz terör ve ayrımcılığa karşı ortak bir politika yürütmemiz lazım.

(Provakosyon iddiası) İçişleri Bakanı söylediğine göre elinde bilgiler vardır. Bu olayların başlangıcına gitmek lazım, toplumu itidale çağırmak gerekiyor. İnegöl ve Hatay’daki olaylar hepimizi üzdü.

Siyası iktidar çıkan sorunlardan şikayet etmemelidir. AKP sorun çözen değil, sorun üreten bir parti haline gelmiştir.

"YARGI SİYASALLAŞTI" DEMEM

Başbakan ‘Bu davanın savcısıyım’ dedi, davayı siyasallaştırdı. Teslim olmak isteyen emekli orgenerali havaalanında gözaltına alınıyor. Hoyratça davranılıyor.

Kaçmıyorlar, görevlerinin başındalar. Başbakan, ‘Yargı güven kaybetti’ dedi. Ben 'Yargı tamamen siyasallaştı' demiyorum. Yargının üzerindeki kurumsal baskıyı herhalde muhalefet yapmadı. Adalet Bakanı’nı çağırmak ne demek? Bu yargıya müdahale etmek değil mi?

"TSK'YI DİZAYN ETMEK İSTİYORLAR"

Orduyu ordu yapan silah değil, moral değerlerdir. Ordunun moralini bozmak için çaba gösteriliyor. Orduyu yıpratmak için yola çıkıldı. Benim bildiğim emekli generaller darbe yapamaz.

Hukuk içinde yargılar, önlemini alırsınız. Her olayı bir işin içine katar, çorbaya çevirirseniz içinden çıkılmaz bir hale gelir. Ben bir Kuddisi Okkır'ı unutmuyorum. ‘Kasası’ dediler, cenazeyi getirmek için ambulans bulamadılar.

Paraları yoktu. Ordu yeniden dizayn edilmek isteniyor. Belli kişilerin önü kesilip, terfi edilmek istenmiyor. Görevinin başında olan insan kaçak olarak adlandırılamaz.

"İŞBİRLİĞİ YAPTILAR"

Her zamanki gibi ‘Bu söylemden nasıl kaçarım, nasıl kendimi aklarım’ diye arayış içinde söylenmiş cümleler. Geçmişte 'Darbe yapılıyor' diye insanları içeri aldınız, yıllardır içerde tuttuyorsunuz.

Bir komutan çıkıyor, e-muhtırayı Genelkurmay’ın internet sitesine koyuyor ve ‘Ben yazdım’ diyor. Bu suç değil midir? Yasalara göre suçtur. Siz bu komutanla bir yerde kanka oluyorsunuz, Dolmabahçe’de gizli görüşüyorsunuz.

Ne Genelkurmay’ın ne de devletin arşivlerinde bu görüşmelerin içeriğiyle ilgili hiçbir bilgi yok. İkisi de diyorki ‘Mezara gidecek, kimse bu sırrı bilmeyecek’.

Ben darbe yapmaya kalkacağım, e-muhtırayı koyacağım. Başbakan’la oturup, gizli sırları neyse bölüşüp paylaşacaklar. Ben emekli olduktan sonra altıma çok pahalı bir zırhlı araç alınacak ve ödüllendireceğim.

"AKP İKTİDARA GELSİN DİYE YAYINLANDI"

Siz eğer darbelere karşı samiyseniz, niye sorgulamıyorsunuz? Üstelik zaman aşımına da uğramadı. Görev yargının olur mu? Hükümet suç duyurusunda bulundu mu?

Niye suç duyurusunda bulunmuyor? Elinden tutan mı var? Başbakan çıksın ‘Bu davanın da savcısıyım’ desin, diyemez. Çünkü o e-muhtıra AKP’nin tekrar iktidara gelmesi için oraya konulmuştur.

Mağdur edebiyatı için konulmuştur. Sayın Büyükanıt ile Sayın Erdoğan işbirliği yapmıştır. Çıksınlar söylesinler, ‘işbirliği yapmadık’ desinler.

Darbenin arkasına sığınacaksınız, mağdur olduk edebiyatı yapacaksınız, e-muhtırayı verenleri ödüllendireceksiniz, onlara hiçbir şey söylemeyeceksiniz.

Sonra da çıkacak ‘27 Nisan gecesi neredeydiniz?’ diyeceksiniz. Siz neredeydiniz? Niye suç duyurusunda bulunmadınız? Niye savcıları harekete geçirmediniz?

İşinize gelince geçiriyorsunuz, koşturuyorsunuz. İşinize gelince ‘Davanın savcısı benim’ diyorsunuz. Olay buraya gelince dut yemiş bülbül gibi oluyorsunuz.

Sayın Başbakan konuşmalıdır. Dolmabahçe’de ne konuştular, konuşmalı. Halkından gizli, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler devletin arşivine yansımıyorsa orada çıkar ilişkisi vardır. O çıkar ilişkisini açıklasınlar, biz de öğrenelim.

"O ANLAŞMAYI YAKASINA İLİŞTİRECEĞİM"

Başbakan’a çok teşekkür ederim. Dubai anlaşmasıyla ilgili bilgi istedim, 'gizli' denildi. Dava açtı, artık mahkemeye gelecek. O anlaşmayı Başbakan’ın yakasına iliştireceğim."

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;