Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert İsrail ve Rusya tepkisi

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Rusya ve İsrail'le ilişkilerdeki yeni döneme dair sert açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ı hedefine koyan CHP lideri ağır sözlerle Cumhurbaşkanı'na yüklendi

28 Haziran 2016, Salı 13:38
A A

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları:

14 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor. Bizim can ve mal güvenliğimizden sorumlu olan siyasi iktidarı sorgulamamız lazım! Hz. Ömer Dicle'nin kenarında kaybolan 2 koyun için benden hesap sorun diyorken 700 şehit  için kim den hesap sorulacak!

"DİKTATÖR BOZUNTUSU GEÇENLERDE NE DİYOR..."

Bakın o diktatör bozuntusu diyor ki 'terörle mücadele etmek için en az teröristler kadar onurlu ve gururlu olmak zorundayız'. Bütün gazilerimizin şehitlerimizin gururu var onuru var, ama teröristlerin onurunu konuşanların ne onuru ne de gururu var! Efendim bu gafmış! Bu zat, cama bakıyor, promterdan bakıyor okuyor. Önce bir tarafa bakıyor sonra başka tarafa bakıyor. Sadece benim değil ülkesini seven herkesin buna yazıklar olsun demeli! Arkasından gazeteler tek tek arandı, bunu haber yapmayın diye! Havuz medyasını anladım da bu merkez medyasına ne demeli! Attığınız her geri adım boynunuza yular olarak gelecektir!

Bursa'da bir kız mezuniyette Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyor disipline veriyorlar. O okulun müdürüne sesleniyorum; Atatürk olmasaydı sen o okula müdürü olamazdın müdür. Kızımızın anlından öpüyorum.

DIŞ POLİTİKAYI KENDİ İKTİDARLARI İÇİN KULLANMAYA BAŞLADILAR

Dış politikada ebedi dostluklar ve düşmanlıklar yoktur. Dışpolitkacının boğazında 9 düğüm vardır. Dış ülkelerle olan ilişkileri yabancı ülkelerin yetkililerinden öğreniyoruz! Kimsin sen özür diliyorsun! Sen Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edemezsin etme gücün yeterli değildir! Bu nasıl bir ülke! Sınırımızı ihlal eden kim, uçakla ihlal ettiler, angajman kurallarını kim belirledi biz belirledik! Ben uçağı düşürme talimatını verdim dedi. Sonra bir baktım özür diliyor. Spiker Cnn İnternational'a çıkan Erdoğan'a soruyorlar özür dileyecek misiniz? O da diyor ki neden ben özür dileyeyim. Önce aslan gibi kükreyip yemeyince kedi oldular. Sen bu ülkenin onurunu gururunu ayaklar altına aldın.

GELDİK İSRAİL'LE ANLAŞMAYA

31 MAYIS 2010. Mavi Marmara gemisi Türkiye'den ayrılıyor. Kıbrıs'a gideceğiz diye ayrılıyorlar. Sonra AKP'li vekillere haber geldi son anda binmediler! Uluslararası sularda İsrail gemiyi bastı 10 vatandaşımız katletti. Korsan bir devlete yakışır bir uygulama ile karşı karşıya kaldık! Dış politika iç politikaya malzeme edilmemeli dedik. İsrail halkını bir düşman ilan ettiler. Ne oldu? 8 Eylül 2011. Erdoğan: Gazze'ye yardım gemilerine Türk Silahlı Kuvvetler donanması eşlik edecek. Yapıldı mı? Yapılmadı. Eğer sen donanma eşliğinde yardım gemisini göndereceğim diyorsan verdiğin sözde durusun! 23 Mart 2023. Nisan'da Gazze'ye gideceğim. Nisan'da gidemedi tarih kesinleşti Mayıs'ta Gazze'ye gideceğim. Kerry, Erdoğan'a Gazze'ye gitme dedi. 14 Mayıs'ta bir açıklama yapıyor; Kerry'nin demeci hiç şık değil. Şimdi 28 Haziran 2016. Gazze'ye gitti mi, gidemez! Dış politikada arkasından duramayacağın söz söylersen tükürdüğünü sana yalatırlar! Dediler ki Mavi Marmara gelsin Aşdot Limanı'na yanaşsın. İnsani yardımı Gazzze'ye biz götürelim dediler. Hayır olmaz dediler ve ilişkileri kesti. Türkiye 3 şartım var dedi. Özür, tazminat ve abluka kalkacak dedi. Biz de destekledik. Hiç itiraz etmedik. Şu ana kadar yazılı resmi bir özür Türkiye'ye ulaşmış değil. Netanyahu telefonla Obama'nın yanında benden özür diledi diyor ama Putin'e yazılı mektup gönderiyor.

Bir vakıf aracılığıyla tazminat vakıf aracılığıyla ödenecek. Askerlerimiz hakkındaki davalardan vazgeçeceksin ki ben sana 20 milyon doları vereyim diyor. Ne anlama geliyor biliyor musunuz: 10 adamı öldürdüm, bedelini de ödedim sus anlamına geliyor. Hangi ahlak inanç bunu kabul eder.

Netanyahu ne söylüyor: Bu anlaşmada şu anda yargılanan askerler ve gelecekte yargılanabilecek askerlerimizin ve sivillerimizle ilgili davaların hepsi ortadan kalkacak. Bu anlaşma Meclis'te imza altına alınacak diyor. AKP'li vekillere sesleniyorum; sizde nohut kadar vicdan varsa bu anlaşmaya hangi vicdanla evet diyeceksiniz.

GAZZE'YE ABLUKANIN KALDIRILMASI

Gazze'nin yüzde 80'i yardımla geçiniyor. Yüzde 50 işsizlik var. 2002'den beri Gazze'ye yardım yapılır. Abluka için ne dediler; 3 Ocak 2016. Erdoğan'ın açıklaması: İsrail'e muhtacız. Bütün vatandaşlarımızın vicdanına sesleniyorum. Hala bunlara oy mu vereceksiniz! Hala vicdanınızı sorgulamaycaksınız. Binlerce şehidimizin kanı gözyaşı var! Ne demek muhtacız. Sözde Ortadoğu lideriydik. Dünya lideriydi Reis. İşte adama böyle yalatırlar.

Ömer Çelik; 3 şartı açıklıyor. 4 Haziran Erdoğan; Gazze'ye ambargo kalkarsa anlaşırız.

Ambargo şartlarının hafiletilmesi de şartlardan birisiymiş. Sen ne anlarsın Dışişlerinden. Sen düşük profilli birisin. Sen havuz işlerini bilirsin.

Mavi Marmara'da da aynısını yapsaydın; önce Aşdot'a gitseydi, hiç bir vatandaşımız da ölmeyecekti. Senin miden geniş olabilir, dokunmayabilir ama benim ağırıma gidiyor. Türkiye'nin ağırına gidiyor.

Netanyahu ne söylüyor; "Bu anlaşmanın verdiği 2. konu Gazze'de uygulanan deniz ambargosunun sürmesidir. Bundan asla taviz vermeyi düşünmedik. Gemilerin insani yardımlarını Aşdot Limanı'na bırakmalarında hiç bir engel yok" diyor. Türkiye'nin iradesiyle birlikte ölen yurttaşlarımız satıldı.

İsrail kendi doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürecek. Bu anlaşma ile İsrail muazzam  kazanç elde edecek. Bu anlaşmayla İsrail'in NATO'ya  girmesine izin verdi. Mavi Marmara'dan nerelere geldik. bu anlaşmadan bir kaç saat sonra İsrail askerleri Mescidi Aksa'yı bastı. Bunlardan ses çıkıyor mu? Kedi gibiler! Çünkü her şeyi satmaya alışmışlar.

Türkiye, Filistin'le olan ilişkileri İsrail'in izin verdiği ölçüde gelişecek. İsrail'e elbette devlet olarak halk olarak karşı değiliz. Ama Filistin'in bağımsız devlet olması bizim temel politikalarımızdan biridir. İsrail ve Filistin'in dost olması bizim temel politikalarımızdan birisidir.

Bu bir anlaşma değil bir teslimiyet sözleşmesidir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;