Kılıçdaroğlu'ndan TEKEL desteği

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'ye "Açılım yapacaksanız, gelin TEKEL işçisine yapın" diye seslendi

25 Ocak 2010, Pazartesi 16:44
A A

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi’nin de aralarında bulunduğu bazı CHP’li milletvekilleri TEKEL işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

Türk-İş Genel Merkezinde, bir süre Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jurgen Klute ile görüşen milletvekilleri daha sonra Türk-İş binası çevresindeki işçilerle sohbet etti.

"SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ"

İşçilere seslenen Kılıçdaroğlu, TEKEL işçilerinin alın teri, ekmek mücadelesi verdiklerini söyledi. İşçileri hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ankara Valisi çocuklar geçerken korkuyor diye çadırların kaldırılması için haber göndermiş. Valiye istirham ediyorum, kendisi bir bürokrattır, AKP’nin dolduruşuna gelmesin. Buradan yaşlı, genç, çoluk çocuk herkes geçebilir ama sadece bir kişi buradan geçmekten korkar, o da Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Başbakan ’millet bize kasa emanet etti, onu boşalttırmayacağız’ diyor. Sayın Başbakan sen o kasayı 7 yıldır boşalttın, o kasayı boşaltan TEKEL işçisi değil.

TEKEL işçisi çalışarak, üreterek evine ekmek götürmek istiyor. TEKEL işçisi Maliye Bakanı’nın dediği gibi merhamet de istemiyor."

"İŞÇİSİN SEN, İŞÇİ KAL"

TEKEL işçilerinin sorunlarını TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na taşıyacaklarını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, tüm sendikaları TEKEL işçilerine destek vermeye çağırdı.

TEKEL işçilerinin Türkiye’de tarih yazdığını ifade eden CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Bizi bölmek isteyenlere karşı en ciddi mücadeleyi TEKEL işçisi veriyor.

Burada Batmanlı, Diyarbakırlı, Siirtli, İstanbullu, İzmirli var. AKP’ye söylüyoruz, açılım yapacaksan gel TEKEL işçisine açılım yap. Bizim gençliğimizde Cem Karaca’nın ’işçisin işçi kal’ diye bir şarkısı vardı. İlk kez TEKEL işçisiyle birlikte işçiler yeniden ayağa kalktı.

Öte yandan, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanlarının bu gece Türk-İş Genel Merkezi önündeki oturma eylemine katılacakları kaydedildi. TEKEL işçilerine destek ziyaretinde bulunan bazı sivil toplum kuruluşları da işçilere giyecek ve battaniye getirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;