Kılıçdaroğlu'nun parti grubu konuşması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yine iktidarı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu İç Güvenlik Yasası'nın geçişine izi vermeyeceklerini söyledi

03 Şubat 2015, Salı 13:41
A A

İşte CHP liderinin açıklamalarının satır başları:

Anayasa bir ülkenin çatısını belirleyen bir yapıdır. Devlette hangi kurum nasıl çalışacak bunu belirler. Bizim Anayasa'dan kaynaklı sorunlarımız var elbette. Ama anayasalar halkın oylarıyla kabul edildiği için herkes anaysal sınırları içinde görev yapmak zorundadır. Bütün yasalar anayasaya uygun olarak hazırlanmak zorundadır. Anayasa bütün ülkelerde temel belgedir.

DAVUTOĞLU ABİSİNDEN İZİN ALIP GELEMEZ

Davutoğlu milletin oyuna inanıyorsan gel lider sultasını ortadan kaldıran 12 Eylül hukukunu ortadan kaldıralım. Milletvekillerini halk seçsin. Gelebilir mi hayır. Abisinden izin alamaz.

Yargıda sosyal demokratlar var, milliyetçiler var, cemaatçiler var bir de AKP'liler var. Bunu bu hale kim getirdi?

Buradan kendilerine tuzluk denilen kişilere seslendim. Tuzluk musunuz milletin seçtiği vekiller misiniz? Yasama organı yürütmenin vesayeti altındadır demektir. Böyle bir tablo olamaz. Sonra kalktılar son yolsuzluk olayında 50'ye yakın milletvekili yüce divana gitsin dediler. Yanındaki adama dönüp içimizdeki hainler dedi. Esas hain odur. Yasama oarganına ihanet etti. AKP grubu bir kişinin sözünü çıkmıyor. Ciddi bir sorunumuz var.

ANAYASASI ASKIYA ALINMIŞ BİR DEVLET VAR

Eğer bir ülkede yargı zarar görürse, hukuk olmazsa yabancı sermaye oraya gelmez. Mal varlığının güvencesi yoktur çünkü. TMSF hükümetin elindeki el koyma mekanizmasıdır. Biz yeni bir kurtuluş savaşı vermeliyiz. Sağ sol ayrımı yapmadık. Bugün geldiğimiz nokta yeni bir süreçtir. Anayasası askıya alınmış bir devlet var. Parlamentosu yürütmenin baskısı altında. Bu süreç biraz daha devam ederse halkın direnme hakkı ortaya çıkacaktır.

Çıkıyorsun meydan meydan ettiğin yemine bağlı kalmıyorsun. Namus ve şeref kavramı bizim dokumuz ve geleneğimiz için çok önemlidir. Namus ve şerefimiz için her türlü mücadeleyi yaparız. Geleceksin parlamentoya kürsüye çıkacaksın tarafsız olacağım diyeceksin and içeceksin. Parlamentodan çıkıp namus ve şerefi çöp sepetine atacaksın. Bunun kabul etmiyoruz. Adam gibi adamsan namusuna da şerefine de sahip çıkacaksın.

Geçenlerde bir gazetede yer aldı. İstanbul'da Mısır'a yayın yapan televizyonlar var. Hiç birinin izni yok. Zaten hukuk devleti diye bir şey kalmadı. Bugün Suriye'den gelen genç kızlar fuhuş batağında. CHP iktidarında ve benim başbakanlığımda Ortadoğu'ya barış gelecek.

SENİ KUL OLMAKTAN ÇIKARTIP VATANDAŞ YAPAN PARTİYİZ

Türkiye iyi yönetilmiyor. İster berberle konuşun ister sanayiciyle. Herkesin kafasında bir soru var ne olacak bu ülkenin hali? Bizim bir görevimiz var. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, Cumhuriyeti kuran partiyiz, seni kul olmaktan çıkarıp vatandaş yapan partiyiz. Çok partili hayatı getiren partiyiz. Bizim mal varlıklarımıza el konuldu. Bizim il ve ilçe başkanlarımız öldürüldü. Ama biz hep geleceğe baktık. Bu ülkeye sosyal demokrasiyi getirdik. İnsan siyasetin odağında olmalı dedik. Şimdi dördüncü bir devrime hazırlanıyoruz. Bu ülkede kaybolan demokrasiyi yeniden getirmeye hazırlanıyoruz.

NE ZAMAN SIKIŞSALAR SANAL DÜŞMAN YARATIYORLAR

Şimdi diyorlar ki tehditler var. Nerede bir olay olsa sanal düşman yaratıyorlar. 17-25 Aralık'ta neyi gördük. Bir hükümeti nasıl soyduğuna tanık olduk. Ne yaptılar, paralelciler. Paralelcilerle CHP işbirliği yapıyor. Bu valileri tayin eden CHP miydi? Hakimleri taiyin eden CHP miydi? Yanlış yapıyorsun dedik o bakanını Amerika'ya gönderdi. Her şeyi berbat ettin, senin yolsuzlukların ortaya çıktı dönüp CHP'yi suçluyorsun. CHP'nin halk dışında kimseyle özel bir ilişkisi yoktur.

Bizi kandırdılar diyorlar. Ya sen hani dünya lideriydin? Yan çizmeye başladılar. Yakında şöyle bir ifade görürseniz şaşmayın. Edirne'de taşkın oldu ya onu da CHP yaptı diyecekler. Hangi inançtan hangi kimlikten olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kucaklıyoruz. Bu ülkede alın teri dökenlerin kazanması lazım. Bunu kim yapacak CHP yapacak.

İŞÇİLERİN ONAY VERMEDİĞİ KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİNE CHP İZİN VERMEZ

Şimdi kalkmış ben kıdem tazminatını nasıl yürüteceğim. Kıdem tazminatı konusunda görüşümüz var. İşçilerle görüşmeden getireceğin her teklife CHP olarak izin vermeyeceğiz. İşçilere göz diktiler. Biraz da haklılar. Ne varsa ellerinden aldılar. İşçileri en çok biz eleştiririz. Ne yaparlarsa yapsınlar onların hakkını biz savunuruz.

Baskı yönetimini meşrularştırmak istiyorlar. İç Güvenlik Yasası getiriyorlar. İç Güvenlik diye bir şey mi kaldı? 12 Eylül yasalarını geri getirmek istiyorlar. Tabanca olursa 1 yılla yargılanıyorsun, sapan olursa 2 yılla yargılanıyorsun, poşu olursa 4 yılla yargılanıyorsun. Eğer siz buna adalet diyorsanız gidin oyunuzu verin.

KİM TAKAR DAVUTOĞLU'NU ABİSİ AYRI O AYRI

Bülent Arınç şöyle demişti: Artık torba yasa gelmeyecek. Bu yasa ne? Torba yasa. Davutoğlu talimat vermişti. Kim takar Davutoğlu'nu abisi ayrı o ayrı.

Davutoğlu diyor ki beni niye Başbakan yerine koymuyorsun, seni kim Başbakan yerine koymuyor?

PKK hapse girmekten korkmuyor ki. O poşuyu niye takıyor ee gaz bombasından korunmak için takıyor. Amaçları Gezi'de direnen gençleri susturmak. O gençlerin en önünde ben olacağım ben. Getirilmek istenen düzen hırsızlık düzenini korumak için getirmek istiyorlar.

Bir AKP'linin oğlu polisleri sıraya dizdirdi. Polisler cezalandırıldı adama bir şey olmadı. 250 bin polise sesleniyorum. Eğer sen halkın polisiysen senin oylarına talibim. Tespih tanesi gibi CHP iktidarında dizilmeyeceksin. Türkiye'de yeni bir ufuk açılacak. Sen görev yapıyorsun. Halkın çıkarları için görev yapıyorsun. Halkın ensesinde boza pişirmek için değil.

EN İYİ TANIMI HAVUZ MEDYASI YAPTI: YÜRÜRTME BAŞKAN'A BAĞLANACAK

Telekulak hükümeti oldu bugükümet. Vatandaşı dinleyecek. Derdinizi de anglatın belki de derdinizi de öğrenirler. Bütün bunları gölgelemek için bir Başbakanlık modeli gelecek diyorlar. Vatandaşın dikkatini başka yöne çekmek için bunu yapıyorlar. En iyi tanımı yapan havuz medyası. Yürütme Başkanlığa bağlanacak diyor. Başka ne yapacak. Ben onun neleri yürüttüğünü gayet iyi biliyorum. 1993'te diyor ki Başkanlık sistemi bir özentinin sonucu ve ABD emperyalizminin bize dayatmasıdır. Bilal oğlanı al hepsi profesyönel. Bunların bir de Süleyman Soylu var Genel BAşkan yardımcıları. Ne kadr soylu bilemezsiniz. Müzük kutusuna para atmadan önce diyor ki 'Başbakan Padişah olmak istiyor. Türkiye'yi yolsuzluk çıukurundan bu hükümet diyor. Uzayda bile en iyi sistem Başkanlık sistemi' Atma be Süleyman. Ufak at da civcivler yesin.

YENİ DÜŞMAN MERKEZ BANKASI

Şimdi yeni bir düşman Merkez Bankası. Artık bunu da söylerlerse CHP yaptı diye kimi buldular Merkez Bankası. Parlamentoda yetkiniz var gücünüz var. Getirin faizi indirin bakın ne oluyor?

Bunu söyleyen kişi iradeden yoksun kişidir. Yapmıyorsan şikayet etmeye hakkın yoktur senin. Son 10 günde bu toluma çıkartılan fatura, fabrikaların 176 milyar dolar döviz borcu var. Son 10 günde MB'yi suçladılar dolar tırmanışa geçti. Bunların oturdukları yerde borcu ne kadar artıyor 8 milyar dolar. Türk parasıyla 19 milyar lira. Peki bunu kim ödeyecek. Reel sektör, fiyatlar artacak. Kim alıcısı biziz. Kim ödeyecek vatandaş. Onların çocuklarının kasası var onların çocukları KPSS sınavına girmez. Bizim derdimiz bu ülkenin gariban çocuğu.

Ben Kuşadası'na gittim, Davutoğlu diyor ki ben İzmir'e gittim diye  o da İzmir'e gitti. Ne alakası var ben Kuşadası'na gittim. Narenciye üreticileri hak ettiklerini alamıyor. Son 7 yılda yüzde 1'in altında destek verdikleri için çiftçinin kaybı 44 milyar lira. Sen çiftçisinin hakkını koruyacaksan hükümet aleyhine dava aç 44 milyar lirayı iste ben de sana destek olacağım. Mazota desteği yüzde 5 arttıracağız. Çiftçinin kullandıı mazottan aldıkları vergi 9 milyar dolar. Verdikleri destek 500 milyon lira.  Yüzde 5 25 milyon lira. Buna da teşvik diyor. Ben sizin misyonunuzu çok iyi biliyorum.

İki Trakya büyüklüğündeki alanı artık kimse ekmiyor. Alın terinin karşılığını almak huzurlu bir gelecek istiyorsan tek bir adresin var. O da CHP'dir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;