Kilit noktalara balyoz

İstanbul 10. Ağır Ceza'nın haklarında yakalama kararı verdiği 28 general ve amiral, en kritik bölgelerinde kilit noktalarda görev yapıyor

Pazar, 25 Temmuz 2010 - 05:00

Kilit noktalara balyoz

Hükümeti devirmek amacıyla 2003’te hazırlandığı iddia edilen ‘Balyoz Planı’ ile ilgili hazırlanan iddianame İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. 196 kişinin yargılandığı dava ile ilgili mahkeme önceki gün 102 asker için yakalama emri çıkarmıştı. Askerlerin 28’i muvazzaf, 25’i ise emekli general.

Önemli görevler

Hakkında yakalama emri çıkarılan muvazzaflar arasında, Hakkari Yüksekova’daki 3. Taktik Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya, Akdeniz ve Ege’den sorumlu Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, Boğazlar, Marmara ve Karadeniz’den sorumlu Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, emrinde 14 denizaltı bulunan Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Ahmet Türkmen gibi kilit komutanlar vardı. 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek’in komutanlığını yaptığı 6. Kolordu’nun karargahı Adana’da. Sorumluluk alanı içinde Hatay, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep bulunuyor.

4.5 ay hapis

10. Ağır Ceza, böylesine aktif ve önemli görevlerde olan 28 general ve amirali “firari sanık” diğer bir deyişle ‘kaçak’ olarak değerlendirdi. Askerlerin yarın teslim olmaları bekleniyor. Sanıklar hakkında tutuklama kararı verilirse sanıklar 16 Aralık’taki ilk duruşmaya kadar 4.5 ayı aşkın hapiste kalacak.