Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Kilo, cinsel organı kısa gösterir

Pazartesi, 21 Haziran 2010 - 05:00

Kilosu çok olan erkeklerde cinsel organın boyu kısa görünebilir. Çünkü göbek altındaki yağ dokusu cinsel organın köküne doğru birikiyor ve penis gömük halde duruyor. Buradaki yağlar ameliyatla alınabiliyor ancak sertleşmiş haldeki penis boyunu etkilemiyor.

Penis boyum kısa, ne yapmalıyım?

31 yaşındayım. Penis boyum kısa. Sağlıklı bir cinsel birleşmenin gerçekleşmesi için penis boyu ne kadar önemlidir? 125 kiloyum. Kilomun penis boyumun kısa olmasıyla ilişkisi var mıdır? Eşime karşı mahcup olmaktan korkuyorum.

CEVAP Kilosu daha doğrusu yağ oranı fazla olanlarda göbek altındaki yağ dokusu penis köküne doğru yıkılarak penisin olduğundan daha kısa hatta bazen gömük halde durmasına neden olur. Sırf bu nedenle bu bölümdeki yağların alınmasına yönelik ameliyatlar da yapılmaktadır. Fakat bu durum sertleşen penisin fonksiyonel boyunu fazla etkilemez.

Ağrısız varikosel tedavi edilmezmiş, doğru mu?

17 yaşındayım. Varikoselden şüpheleniyorum. Testislerim sarkık ama ağrım yok. İnternette araştırdım, “Ağrısız varikoseller tedavi edilmez” yazıyordu. Cevabınızı bekliyorum.

CEVAP Sarkık durumdaki testislerde varikosel olma ihtimali pratikte daha fazla gördüğümüz bir durumdur. Ağrı yapmayan varikosellerin tedavi edilmeyeceği ise tamamen hatalı bir bilgidir. Maalesef internet ortamında birçok hatalı bilgi bulunmaktadır, varikosel kelimesine internetteki arama motorlarında baktığımda ben de sizin gibi birçok hatalı ve eksik bilgi içeren site ile karşılaştım. Bu konuda www.varikosel.info sitesindeki detaylı ve bilimsel bilgilerden faydalanmanızı öneririm.

Aşılama mı, tüp bebek mi yaptıracağız?

Teoman Bey, çocuğumuz olmadığı için gittiğimiz bir doktor bize tüp bebek yaptırmamızı önerdi. Fakat tavsiye ile gittiğimiz bir diğeri sperm sayılarımın normal olup hareketin az olduğunu ve aşılama yaptırabileceğimizi söyledi. Tüp bebek merkezine gittik, orada da “Tüp bebek yapacağız” dediler. Sizin tavsiyelerinizi almak istiyorum.

CEVAP Eğer değerleriniz uygun ise hem daha ekonomik hem de daha pratik ve yan etkisi az olan aşılamayı öncelikle 4 kere deneyip sonra tüp bebek yaptırma denemesine geçmenizi öneririm. Aşılama veya intrauterin inseminasyon adı verilen yöntemde erkeğin laboratuvarda meni vermesi sonucu en iyi sperm hücreleri seçilip bazı kimyasal maddeler ile hareketlilik arttırılır. Aynı şekilde kadının da yumurta sayı ve kalitesi ilaçlarla artırıldıktan sonra aşılama işlemi bir kadın-doğum uzmanı muayenehanesinde yapılabilir. Anesteziye ihtiyaç olmadan erkeğin spermi bir çeşit enjektörle kadının rahmine bırakılır ve spermlerin yumurtayı döllemesi beklenir. Bu yöntem hem erkek hem de kadın kısırlığında kullanılır. Varikoseli olanların bu işlem öncesi tedavisi başarı şansını artırır.