Kim geçmişte yaşamak istemez ki?

Sultanların, ihtişamlı padişahların ve saraylı hanımefendilerin görkemli hayatları hep merak edildi. O ihtişamlı kostümler içinde kimbilir ne anılar gizliydi...

Kim geçmişte yaşamak istemez ki?

Haber: İlona LEVİ

14.yüzyıl başında kuruluşu sırasında Osmanlı Devleti, küçük bir beylikti. Bu küçük sınır devleti, Anadolu ve Balkanlar’daki eski Bizans topraklarını adım adım alıyor ve kendine katıyordu. 1517’de Arap ülkelerinin fethiyle de İslam dünyasının en güçlü devleti oldu. Sultanların, ihtişamlı padişahların ve saraylı hanımefendilerin görkemli hayatları hep merak edildi. O yılları tarihi kitaplardan, filmlerden izledik. O ihtişamlı kostümler içinde kimbilir ne anılar gizliydi.

Şimdi o anıları örten giysileri canlandıran, bizleri o ihtişamı yaşarmış gibi hissettiren genç bir kahraman var... Adı Gözde Otman... Gözde Otman 2007 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Program’ından mezun olduktan sonra 2008’de Milano’da masterını tamamladı. Mezuniyet sonrasında çeşitli fotoğraf projelerinde yer aldı. Ancak bu genç kızın nostalji merakı onun yolunu bambaşka çizdi. Hayali onu GİYÇEK Nostaljik Fotoğraf Stüdyosu’nun hayata geçirmesine yöneltti.

Nostalji benim için 45’lik dediğimiz müziklerlerden oluşurken Gözde Otman büyük bir imparatorluğu düşünüyordu. “Büyük düşünmek , büyük başarılar getirir” düşüncesiyle yola çıktı. Galata’da Serdar-ı Ekrem Sokak’taki meşhur Doğan Apartmanı’nda bir stüdyo ve ekip kurdu. Ekip arkadaşı Merve Toprak da 2007 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan mezun olmuştu. Nostalji sevdası onları birleştirdi ve tarihe birlikte giriş yaptılar. Ve o görkemli döneme beni de çektiler.

Osmanlı İmparatorluğu’nun o görkemli yıllarına dönmek için sihirli bir zaman tüneli yok orada. Sadece sihirli bir fotoğraf makinası ve o kareyi tamamlayan zengin kostüm gardırobu var. Eski Pera fotoğraf stüdyosundan ilham alınarak yaratılan GİYÇEK Nostaljik Fotoğraf Stüdyosu’na geliyorsunuz, Osmanlı dönemine ait farklı konseptler altında yaratılmış kostümleri ve mizanseni tamamlamak için giysilerin yanı sıra tüm aksesuarları da seçiyorsunuz. Kıyafetiniz tamamlanınca fotoğrafçımız Gözde Otman seçtiğiniz konsepte göre duruşunuzu belirliyor. Sonuç, denklanşöre basılıyor ve 30 dakika içinde tarihe damganızı vuruyorsunuz! Kanıt elinizde; kimse aksini kanıtlayamaz! Kolaymış değil mi?

35 farklı kostüm

En çok zorlandığınız kısım ise, 35 farklı kostüm ve onlara uyarlanmış birçok aksesuarlardan seçim yapabilmek. Konseptler içerisinde, Osmanlı İmpartorluğu’nun heybetli padişahı, hanedanın yüksek rütbeli paşası, saraylı bir hanımefendi, keyf-i sefa içindeki Harem’in güzeller güzeli cariyesi, Göksu’da gezintiye çıkmış feraceli bir hanımefendi, şık bir Üsküdar katibi, isyankar ruhlu bir külhanbeyi ya da gözüpek bir Yeniçeri... Siz hangisi olmak isterseniz...

Oraya gidip bu deneyimi tek başıma da olsa ben tattım. Tabii ki tek kareyle yetinmeyip birkaç kare çektirdim. Farklı renk ve kadraj seçenekleri kullanarak, erkek kılığına bile girdim. Kah bir Osmanlı paşasının eşi oldum, kah bir sultan... En heyecanlısı erkeklerin giydiği altın süslemeli ceket ve sorguçlu fesle dolaşmak oldu.

Arkadaşlarınız, eşiniz ve ailenizle farklı anlar yaşamak istiyorsanız, Osmanlı kostümleri içinde nasıl görünebileceğinizi merak ediyorsanız sizi bu stüdyoya davet ediyorum.

EYVAH!!! Yarın Babalar Günü... Hediye almadım diye panik olmayın. Çünkü bu stüdyoda babanıza ilginç kostümlerle bir aile fotoğrafı hediye edebilirsiniz. GİYÇEK hediye çekleri bu tür hediyeler için. Mühürlü özel zarfında Hediye çeklerinden almak için stüdyoya gitmeniz yeterli. Ama pazartesi günleri hariç!!

Daha evvelden çekilmiş eğlenceli, ciddi, karamsar ve iyimser birçok tarihi kareye ulaşmak isterseniz, www.giycek.com adresini gezebilirsiniz. Öncelikle benim fotoğraflarımdan başlayabilirsiniz. Zamanı kim geri getirmek istemezki?

Adres: Serdar-ı Ekrem Sok. Doğan Apartmanı No:30-C Galata /İstanbul Tel: 0212 251 81 81

2