Kim, ne kadar ödüyor?

Android, iOS, Windows Phone... Hangi platformun kullanıcıları, telefon için daha fazla para döküyor?

20 Ağustos 2014, Çarşamba 21:00
A A

Geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışları dünya çapında ilk defa yıllık bir milyar üniteyi geçti ve bütün işaretlere bakılırsa, bu yılın sonunda bu sayı daha da artacak. Akıllı telefon marketi büyük ölçüde değişiyor. Xiaomi gibi üreticiler, Samsung gibi büyük firmaların yanında büyümekteler ve BlackBerry'nin market payı neredeyse tamamen yok olmak üzere. Bu yılın sonunda, BlackBerry'nin market payının yüzde 0.8'e kadar düşmesi bekleniyor.

Windows Phone da kullanım oranı anlamında sadece yüzde 2.5'te bulunuyor. Ancak geçtiğimiz aylarda sunulan yeni ve büyük uygulamalarla beraber, Windows Phone yaşam belirtileri gösteriyor. Tabii ki Android yüzde 85 oranı ile en çok kullanılan işletim sistemi olarak yerini koruyor. iOS Android'in arkasında ikinci olarak yerini alıyor ve çok daha geriden Windows Phone geliyor. Peki akıllı telefon kullanıcıları ürünleri için ne kadar harcıyorlar?

IDC'nin grafikleri, 2014'ün ikinci çeyreği için en büyük üç platformun telefon satışlarını göstermekte. Windows Phone ve Android satışlarının büyük kısmı, en fazla 200 dolar etiketli, düşük bütçeli telefon satışlarından geliyor. iOS ise normal olarak bu kategoride herhangi bir telefon satmıyor. Statista'nın belirttiği üzere, halen satılmakta olan en ucuz iPhone, üç yaşındaki iPhone 4S, 450 dolar civarında bir etiketle satılıyor. Tabii ki, çoğu iPhone satışı 400 dolar ve üzeri üst düzey telefon kategorisinde bulunmakta ve bu kategoride bulunmayanlar da, daha eski, daha ucuz olan telefonların uluslararası satışlarından kaynaklanmakta.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında!


Orta ve üst düzey Android'ler çok yakın!

Windows Phone satışlarının göreceli olarak daha az bir kısmı üst düzey telefon satışlarından kaynaklanmakta. Üst düzey telefonların satış oranı yüzde 13.7'de bulunurken, neredeyse tüm Windows Phone satışlarının çeyreği 200 dolar ile 400 dolar fiyatı arasında bulunan orta seviye telefonlarda bulunmakta.

Android platformunda ise, üst düzey ve orta seviye telefon satışları birbirlerine oldukça yakın gözüküyor. Satışların yüzde 20'si üst düzey telefonlarda bulunurken, yüzde 21.5'i orta seviye telefonlardan kaynaklanmakta.

Apple tarafından bakıldığında karşımıza yeni bir şey çıkmıyor. Apple'ın telefonlarında büyük bir kar payı olduğunu ve fiyatların oldukça yüksek olduğunu zaten biliyoruz. Ancak, Android'in Windows Phone'a göre üst düzey telefonlarda çok daha başarılı olduğu bilgisi ilginç bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ayrıca, Windows Phone'un "Premium" bir platform olarak tanındığı düşünülürse, Windows Phone'un orta seviye ve düşük bütçeli telefonlara Android'e göre daha fazla ihtiyaç duyduğunu görmek, bir başka ilginç veri olarak kendini gösteriyor...

Resimlerle: Dört çekirdekli en iyi 37 cep telefonu!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;