"Kimse Türkiye'yi test etmesin"

"Kimse Türkiye'yi test etmesin"

20 Ekim 2009, Salı 12:41
A A

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu sıralarda, partisinin TBMM grup toplantısında konuşuyor. Konuşmasına, Azerbaycan’la yaşanan gerilime değinerek başlayan Erdoğan, Azerilerin aleyhine olacak hiçbir adımı atmalarının asla söz konusu olamayacağını söyledi ve şöyle devam etti:

“Türkiye ile Azerbaycan arasına nifak sokmak amacıyla fitne odaklarının da gayret içinde olduklarına, dedikodularla, iftiralarla, kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarına şahit oluyoruz. Benim vatandaşlarım da, Azeri kardeşlerimiz de bu nifak girişimlerine prim vermesinler, aslı olmayan bu dedikodulara, iftiralara, lütfen kulak asmasınlar. Herkes şundan emin olsun; Biz, Azeri bayrağını Türk bayrağı gibi, Azeri topraklarını Türkiye toprakları gibi aziz ve kutsal bildik, gene öyle biliriz... Bakü’de yatan şehitlerimiz, bunun şanlı şahitleridir. Azerbaycan’ın çıkarlarını, Türkiye’nin çıkarlarından geride tutmayız, tutmadık.”

Başbakan Erdoğan, kimsenin, Türkiye’nin iyi niyetli duruşunu ve samimi çabalarını başka yerlere çekmemeleri ve Türkiye’yi ‘test etmemesi’ uyarısında bulundu ve Azerilerin de bu tür oyunlara gelmemesini istedi ve ekledi:

“Asıl bizi yaralayan şey de şudur; Azerbaycan şehitliğindeki şehitlik camiidir, Azerbaycan’daki o şehitlik anıtının yanında Türk bayrağıyla Azerbaycan bayrağının kaldırılmasıdır ki, bunun ne anlama geldiğini, bunun neler ifade ettiğini inanıyorum ki Azerbaycanlı kardeşlerim de çok iyi değerlendirecektir.”

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;