K.Irak'ta 'tezkere' rahatsızlığı

K.Irak'ta 'tezkere' rahatsızlığı

10 Ekim 2009, Cumartesi 14:33
A A

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi, TBMM’nin 1 yıl uzattığı sınır ötesi operasyon tezkeresinden ‘kaygı’ duyduğunu ve ‘rahatsız’ olduğunu bildirirken Irak’taki merkezi hükümetin ortağı “Kürdistan İttifak Bloğu” da, karara karşı çıktı.

Kuzey Irak’tan yayın yapan ‘Denge Azad’ adlı internet sitesinin haberine göre ‘Kürdistan İttifak Bloğu’ üyesi milletvekili Mahmut Osman, Türk Hükümeti’nin Kürt sorununun çözümünde ciddi olmadığını öne sürdü. Osman, TBMM’nin Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyon düzenlemesi konusunda askere verdiği yetkiyi olumsuz bir karar olduğunu belirtirken, “Bu gelişme, Ankara Hükümeti’nin Kürt sorununun çözümündeki girişimlerinde ciddi olmadığını gösteriyor” dedi.

Osman, “Sınır ötesi tezkere kararı, Türkiye’nin iki ayrı politika izlediğini ortaya koydu. Türkiye yukarıda bir şey söylüyor, aşağıdan ise başka bir şey uyguluyor” iddiasında bulundu.

Mahmut Osman, tezkere süresi uzatılarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yetkisi verilen sınır ötesi operasyonun büyük olasılıkla düzenlenmeyeceğini ileri sürerken, “Operasyon yapılmasa bile, bu karar Kürt sorununun çözümü üzerinde negatif etkisi olacaktır” dedi.

Merkezi Bağdat Hükümeti’nin süresi uzatılan tezkere kararına karşı tavır alması için baskı yapacaklarını anlatan Mahmut Osman, şöyle devam etti: “Irak hükümeti, daha önce de Türkiye’nin bombardıman ve sınır ötesi operasyonlarına karşı sessiz kalmıştır. Fakat, Kürdistan İttifak Bloğu olarak, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon yapma kararını, Irak Parlamentosu’nun gündemine getirerek, Bağdat Hükümeti’ne bu konuda tavır alması için baskı yapacağız.”

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;