Kitapsever, hukukçu mafya babası Marcello Pesce yakalandı

İtalya'da yıllardır aranan mafya babası Marcello Pesce dün yakalandığında, komodininin üzerinde gördükleri polisleri şaşkına çevirdi. Hukuk eğitimi aldığı belirtilen mafya babasının başucunda Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Marcel Proust ve Gabriel Garcia Marquez gibi yazarların eserleri bulunuyordu. Hatta Pesce, başlayıp bitiremediği Sartre'ın 'Akıl Çağı' kitabını da yanına almak istedi

02 Aralık 2016, Cuma 10:34
Kitapsever, hukukçu mafya babası Marcello Pesce yakalandı
"U Ballerinu" (dansçı) lakaplı 52 yaşındaki Marcello Pesce, İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde doğan 'Ndrangheta' mafyasının ülkenin kuzeyine yayılmasının mimarlarından biri olarak görülüyor.
 

2010'DAN BU YANA KAÇAK


2010'dan beri kaçak olan ve hakkında 16 yıl hapis kararı bulunan Marcello Pesce, yıllar süren kovalamacanın ardından dün sabaha karşı 05.00 sularında Calabria bölgesindeki Rosarno kasabasında bulundu.

Pesce'nin gizlendiği eve baskın yapan polislerden biri, mafya babasının başucunda silah yerine kitap görmekten duydukları şaşkınlığı, "Bizim için en büyük sürpriz, Pesce'nin kitaplarını keşfetmek oldu" diye aktardı.
 

'KİTAPSEVER MAFYA BABASI'


Yerel basında yer alan haberlere göre Pesce, polisler kendisini tutuklayarak götürürken direnmedi, yalnızca Sartre'ın "Akıl Çağı" kitabını göstererek, "Kitabı henüz bitirmedim, yanıma alabilir miyim?" diye sordu.

Hukuk eğitimi alan, Fransızca konuşan Pesce, İtalyan basınında "kitapsever mafya babası" diye anılıyor.
 

'DERİN ZEKASINI SUÇ İŞLEMEK İÇİN KULLANDI'


Savcı Gaetano Paci de gizlendiği evde bulunan kitapların Marcello Pesce'nin "karmaşık bir kişiliğe sahip olduğunu gösterdiğini", mafya babasının "derin zekasını suç işlemek için kullandığını" söyledi.

İçişleri Bakanı Angelino Alfano da Twitter'a yazdığı mesajda "Bugün İtalya için güzel bir gün: En tehlikeli kaçaklardan Marcello Pesce adalete teslim edildi" dedi.BBC TÜRKÇE / Övgü PINAR