Kitlesel linç girişimi

Şanlıurfa'da 8 yaşındaki kızı parayla 'kandırmaya' çalışan 2 kişi, sayıları bini bulan vatandaş kitlesi tarafından linç edilmek istendi

11 Ekim 2009, Pazar 15:35
A A

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, 8 yaşındaki D.K.'yi parayla kandırmaya çalıştığı ileri sürülen 2 kişi, gözaltına alınarak götürüldükleri Polis Merkezi'nde kız çocuğunun yakınları tarafından linç edilmek istendi. Olayı duyarak toplanan yaklaşık 1000 kişi, şüphelilerin kendilerine verilmesini isteyerek zorla içeri girmeye kalkıştı. Güçlükle engellenen grup şüphelilere ait olduğu öne sürülen bir kamyoneti tahrip ederken, gerginliğin sona ermemesi üzerine, jandarma güçleri de polis merkezi önünde takviye olarak görevlendirildi.

Olay, bugün saat 10.00 sıralarında Evrenpaşa Mahallesi Serçe Sokak'ta meydana geldi. Ekmek almak için ailesi tarafından bakkala gönderilen D.K.'ye, sokakta duran bir kamyonetteki iki kişi para vererek ‘kandırmak' istendi. Teklifin ardından korkan ve eve kaçan D.K., olanları babası Mehmet K.'ye anlattı. Mehmet K. ve diğer aile fertleri sokağa çıkıp, 63 VE 011 plakalı kamyonetteki 30-35 yaşlarındaki iki kişiye saldırdı. Sokaktaki kavga, komşuların ihbarı ardından sevk edilen polisler tarafından engellenirken, 2 şüpheli gözaltına alındı.

TELEFONLA ÖĞRENDİLER
Gözaltına alınan isimleri açıklanmayan 2 şüpheli kamyonetle birlikte Karacadağ Caddesi'nde Viranşehir Kaymakamlığı'nın bitişiğinde bulunan Yenimahalle Polis Merkezi’ne götürüldü. Bu sırada, sokağa toplanan kalabalık, olayın D.K.'nin kaçırılmak istenmesinden kaynaklandığını öğrenince, şüphelileri linç etmek için polis merkezine yürüdü. Telefonla olayı haber alan birçok kişinin de katıldığı kalabalık bir süre sonra polis merkezi önünde toplanarak, “Onları bize verin” diye bağırmaya başladı.

Gözaltında tutulan şüphelilerin ‘Çocuk kaçırdığı’, ‘Çocukların organları çalıp, sattıkları’, ‘Kayseri’deki çocukları kaçıran kişiler olduğu’ söylentilerinin yayılmasıyla bir süre sonra polis merkezinin önünde yaklaşık 1000 kişi toplandı. Nöbetçi polisleri aşarak karakola girmek isteyen kalabalık, buradaki diğer polislerin müdahalesi ile güçlükle engellendi. Öfkeli gurup ile güvenlik güçleri arasında itiş-kakış oldu. İçeri girip, şüphelileri cezalandırmak ve linç etmek istediklerini söyleyen kalabalık, daha sonra, şüphelilere ait olan polis merkezi önündeki 63 VE 011 plakalı kamyoneti tahrip etmeye başladı. Kamyoneti devirmeye kalkan, camlarını kırıp, brandasını parçalayan öfkeli grup giremedikleri polis merkezine taş atmaya başladı.

Polisler, bunun üzerine öfkeli grubu dağıtmak için havaya ateş açarken peş peşe 3 gaz bombası attı. Bu sırada çıkan arbede ve atılan taşlardan 2 polis memuru hafif yaralandı. Gerginliğin tırmanması üzerine, Viranşehir İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki askerler takviye olarak Viranşehir Kaymakamlığı ve bitişiğinde şüphelilerin bulunduğu polis merkezinde görevlendirildi. Uyarılara rağmen dağılmayan kalabalık, kendilerine teslim edilmesini istedikleri şüphelileri korudukları iddiasıyla polisleri sık sık yuhaladı. Gerginlik nedeniyle Şanlıurfa'dan da çok sayıda polis ilçeye gönderilirken, İlçe Emniyet Amiri İbrahim Bayer'in, kalabalığı sakinleştirme çabaları sonuç getirmedi.

DTP’Lİ BAŞKAN ALKIŞLANDI

İlçede yaklaşık gerginlik sürerken Viranşehir Belediye Başkanı DTP'li Leyla Güven de, kalabalığın yanına geldi. Gelişi sırasında alkışlanan ve ‘En büyük başkan, bizim başkan’ tezahüratları ile karşılanan Güven, kalabalıktan sakin olmasını isteyerek, polis merkezine girip yetkililerle görüşmeye başladı. İlçede, polis merkezi önünde bekleyen kalabalığın sebep olduğu gerginlik devam ediyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;