Kıyafet yıkarken herkes bu hataları yapıyor!

Çamaşır yıkamanın ne zorluğu var diye düşünüyorsanız çoğumuzun fark etmeden yaptığı bu hatalara gelin birlikte göz atalım

04 Ağustos 2017, Cuma 13:38
A A

Çamaşır yıkamak kimimize göre kolay kimimize göre de fazlasıyla can sıkıcıdır. Her ne kadar çamaşır yıkamak fazlasıyla kolay gibi görünse de aslında fark etmeden birçok hata yapıyoruz. 

Örneğin; kıyafetleri rengine göre yıkıyoruz ama kıyafetlerin kumaş türlerini gözden kaçırıyoruz. 

Ya da tek seferde tüm kirli çamaşırlardan kurtulmak için çamaşır makinesini doldurdukça dolduruyor...  İşte çamaşır yıkarken bu ve bunun gibi yapılan hatalar... 

Gereğinden fazla deterjan kullandığınızda; toz deterjan birikmeye neden olur ve giysilerinizde beyaz topçuklar oluşur. 

Gömlek ve ceketler önü kapalı halde yıkanmalı. Aksi halde gömleğin düğmeleri kopabilir, ceketin ise fermuarı giyseleri yıpratır. 

Mayo, bikini ve yüzme giysileri makinede değil, elde yıkanmalıdır...

Tam anlamıyla temizlenmeleri için yastık gibi kaparık eşyaları mutlaka 2 kez yıkamalısınız. Bunun için makinenizi 2 tam tura ayarlayabilirsiniz. 

Gereksiz kimyasal ürünler yerine tuz, limon, tebeşir tozu ya da karbonat kullanabilirsiniz. 

Asla ama asla makinenizi tıka basa doldurmayın. Bu hareket hem makinenin ömrünü azaltır hem de giyselerin temizlenmesine engel olur. 

Temizlik yaparken makinenin dışındaki tozları almak her kadının alışkanlıkları arasında olabilir peki, ya makinenin içini temiz tuttuğunuza emin misiniz? Unutmayın; temiz makine temiz giysi, kirli makine ise kirli giysilere sebep olur.