Kıyamet değil sarhoşluk alameti

Karatavuklar, fermante olmuş meyvelerden fazla yiyince dengelerini ve yön bulma yeteneklerini kaybediyor

03 Kasım 2012, Cumartesi 10:08
A A

Geçen yılbaşı herkesi hayrete düşüren bir olay yaşanmıştı. ABD'nin Arkansas eyaletindeki bir kasabada gece gökyüzünden yaklaşık 1000 ölü karatavuk düşmüştü. Tüm bölge halkını ve dünyayı hayrete düşüren bu olayın sebebi üzerine pek çok rivayette bulunulmuştu. Kimi Maya takvimine göre 2012 yılında dünyanın sonunun geldiğinin ve bu olayında kıyametin bir alameti olduğunu söylüyor kimi de yılbaşı gecesinde fırlatılan havai fişeklerin kuşların uçuş rotasından ayrılmalarına, bunun da strese girip ölmelerine yol açmış olabileceği belirtiyordu. 

KARATAVUKLAR GÖKTEN BÖYLE YAĞMIŞTI...

Benzer bir olay da Penrith bölgesindeki bir ilkokul yakınında yazın, yara izleri taşıyan onlarca karatavuğun ölü bulunmasıyla yaşanmıştı. Bu garip olayın sırrı çözüldü ve uzmanlar kara tavukların neden öldüğünü açıkladı.

İngiltere’deki Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Laboratuvarları Kurumu’ndan  (AHVLA) veterinerlerin yaptığı araştırma, fermante olmuş meyve tanelerinden fazla yiyen karatavukların dengelerini ve yön bulma yeteneklerini kaybederek yere düştüklerini gösterdi.

Hayvanların tümünün bağırsaklarında üvez ağacı meyvesi bulundu. Ayrıca karaciğer incelemesinde yüksek seviyede etil alkole rastlandı. Araştırmacılar, karatavukların çok fazla fermante olmuş meyvelerden yedikleri için telef oldukları, bazılarının uçarken çarpıştıkları için yaralandıkları sonucuna vardı.

Böylece, Penrith bölgesindeki bir ilkokul yakınında yazın, yara izleri taşıyan onlarca karatavuğun ölü bulunması üzerine polisin de araştırdığı "ilginç
 olaya" bilimadamları son noktayı koymuş oldu.

Araştırma, "Veterinary Record" dergisinde yayımlandı.  ABD’de de yılbaşında "gökten onlarca karatavuğun yağması" şaşkınlık uyandırmıştı. Aynı olayın geçen yıl yine yılbaşında olması şüpheleri artırmış, bazıları bunun kıyamet alameti olduğunu söylemişti.

Geçen seneki kuş ölümleri sebebi için havai fişekler ya da yıldırım düşmesi gösterilmişti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;