Kıyametten 1 dakika uzaklaştık!

Sembolik olarak kıyametin zamanını gösteren kıyaemt saati 1 dakika geriye alındı.

Kıyametten 1 dakika uzaklaştık!

Son 55 yıl için nükleer tehlikenin barometresi Kıyamet Saati, 1 dakika geriye alındı. ABD’nin Japonya’ya ilk atom bombasını atmasından 2 yıl sonra 1947’de atom bilimcileri tarafından New York’ta kurulan ve insanlığın bir felakete ne kadar yakın olduğunu temsil eden Kıyamet Saati, şu anda "gece yarısına" altı dakika kalada duruyor. 

İYİ GİDİŞATIN İŞARETİ

Saati ayarlayan bilim adamları, dünyanın sonunu sembolik olarak gösteren meşhur saati geriye alma kararlarına "dünya işlerindeki ümitli halin" yol açtığını belirttiler. Kurulduğundan beri 18 kez ayarlanan Kıyamet Saati nükleer silahların yayılması ve yasaklanması konusundaki müzakereler, sivil nükleer gücün yayılması, nükleer terörizm tehlikesi ve iklim değişikliğinin dünya için tehdit oluşturması gibi gelişmelere göre ayarlanıyor. 

SOĞUK SAVAŞ'TA KIYAMET ÇOK YAKLAŞMIŞTI!

Kıyamet Saati, 1953’te ABD ile Sovyetler Birliği arasında Soğuk Savaş’ın kızıştığı bir dönemde 5 dakika ileri alınmış, en son da 2007’de nükleer silahların ortaya koyduğu sorunların çözümündeki başarısızlıktan ötürü 2 dakika ileri alınmıştı. 

Kıyamet Saati, Sovyetler Birliği’nin dağılması gibi olumlu görülen gelişmelerdeyse geri alınmıştı. Saati ayarlayan atom bilimcileri kurulunun üyeleri arasında ünlü fizikçi Stephen Hawking’in de yer aldığı 19 Nobel ödüllü bilim adamı bulunuyor. 

AA